Proč znovu vynalézat kolo, když to už před vámi udělali jiní? Stejně tak můžete ušetřit spoustu času i peněz tím, když se rozhodnete využít dříve vytvořených 3D modelů součástek i celých sestav nejrůznějších výrobků.

Na následujících řádcích vás seznámíme s nejlepšími weby, na kterých najdete 3D a CAD modely použitelné pro výrobu na 3D tiskárnách, CNC frézkách nebo jako obrazová data pro počítačové hry, vizualizace a animace. Na výběr je z několika milionů objektů v mnoha formátech včetně praktického STL, které jsou navíc často k dispozici zcela zdarma.

 

Thingiverse.com

Největší úložiště volně dostupných modelů pro 3D tisk se sice v posledních měsících potýká se stížnostmi ze strany uživatelů, kteří zaznamenávají pomalejší odezvu webu, přesto jde stále o volbu číslo 1 pro každého, kdo hledá model pro výrobu nebo inspiraci, ať už jde o Muskův Cybertruck, hlavu Baby Yody pro cosplay nebo čistě praktické držáky, kryty či pomůcky do domácnosti. Vedle samostatných modelů a jejich kolekcí nabízí Thingiverse také stovky bezplatných lekcí pro všechny úrovně škol. K více než dvěma milionům volně dostupných 3D modelů může každý přispět svým vlastním dílem, neboť právě ze sázky na otevřenou komunitu vychází popularita tohoto webu, který původně vznikl jako doprovodná služba pro uživatele 3D tiskáren MakerBot.

Grabcad.com

Pokud patříte nebo vzhlížíte k profesionálním konstruktérům, pravděpodobně už máte svůj účet na webu Grabcad.com, který je s takřka 7 miliony registrovanými členy pravděpodobně největší on-line komunitou s tímto zaměřením. Vedle sociálního rozměru, který propojuje konstruktéry mezi sebou, je zde rozsáhlá databáze většinou poměrně komplexních modelů v různých 3D CAD formátech, čítající kolem 10 tisíc objektů. Nad rámec této databáze poskytuje GrabCAD navíc unikátní cloudové aplikace pro spolupráci (Workbench) a správu 3D tisku (Print).

Cgtrader.com

Sháníte vyrobitelný CAD model letadlového motoru a nemáte problém za něj zaplatit tisíc dolarů? Právě takové situace řeší on-line tržiště cgtrader.com, obsahující k dnešku již takřka milion převážně profesionálních 3D modelů. O jejich kvalitách nasvědčuje to, že má tento portál více než 2,4 milionu registrovaných uživatelů a data od něj odebírá pětina z pěti set největších firem světa. Pokud hledáte modely použitelné pro 3D tisk, najdete jich zde více než 170 tisíc, přičemž poměrně velké množství z nich je k dispozici zdarma. Jakožto virtuální tržiště vám pak cgtrader.com umožní zpeněžovat vaši vlastní 3D tvorbu, přičemž z každého prodaného modelu obdržíte 70 až 80 % prodejní ceny.

TurboSquid.com

Gigantická databáze obsahující víc než 820 tisíc kvalitních 3D modelů nejrůznějších objektů od technických součástek přes komplexní sestavy (jako je třeba celá ropná plošina) po detailní anatomické modely lidského těla, oslovuje především profesionální tvůrce vizuálního obsahu, jako jsou počítačové hry, speciální efekty nebo virtuální realita. Soubory jsou nabízeny ve čtrnácti různých 3D formátech, kupříkladu STL modelů je v době psaní tohoto článku nabízeno přes 43 tisíc, z toho 765 zdarma.

Instructables.com

Web Instructables.com je splněným snem každého nadšeného kutila. Ať už vyrábíte elektroniku, skládáte vlastní CNC frézku, vracíte do života omšelého veterána, chcete uplést indiánské mokasíny nebo si vyrobit náhradní oko, na tomto webu pravděpodobně najdete podrobný návod, jak na to. Nepřeberné množství projektů je podrobně popsáno formou tutoriálů, videí a obvykle nechybí ani zdrojové soubory pro 3D tisk nebo NC výrobu. Navíc zde najdete sadu unikátních lekcí, ve kterých se můžete naučit ovládat různé výrobní technologie od obráběcích strojů přes svářečky po programování vlastní elektroniky.

3Dwarehouse.sketchup.com

Řádově statisíce 3D modelů všeho možného s těžištěm v oblasti architektury, nábytku, infrastruktury, ale také dopravních prostředků a strojů, najdete v databázi 3Dwarehouse, která doprovází velmi populární 3D modelovací software SketchUp, který je oblíbený pro svoji šikovnou bezplatnou verzi. Jakožto plošný 3D modelář sice není primárně sám o sobě určen pro tvorbu vyrobitelných a tisknutelných 3D modelů, tyto lze však z aplikace získat s pomocí dostupných plug-inů. SketchUp je navíc díky velmi intuitivnímu rozhraní ideálním softwarem pro ty, kdo se teprve seznamují se 3D modelováním a volně dostupné 3D modely zde mohou posloužit jako cenná inspirace.

Databáze modelů od výrobců 3D tiskáren

Vedle již zmíněného Thingiverse.com, které je sice jednoznačně nejhlubší studnicí modelů pro 3D tisk, by byla škoda opomenout databáze od dalších výrobců 3D tiskáren, jež také nabízejí spoustu zajímavého obsahu. Z českých luhů a hájů pochází ta nejmladší z nich – Prusaprinters.org od pražské firmy Prusa Research, staví na globální popularitě svých opensource 3D tiskáren a z produkce jejich uživatelů nabízí již víc než 13 tisíc tisknutelných modelů.

Za pozornost stojí také web Pinshape.com, který v roce 2016 přežil svoji vlastní smrt. Poté, co se jej jeho zakladatelé rozhodli pro neudržitelný obchodní model zavřít, podpořil jeho další existenci výrobce 3D tiskáren Formlabs a zachránil tak od zániku jeho rozsáhlou databázi tisknutelných 3D modelů, diskusní fóra a další užitečný obsah.

Zejména uživatelé 3D tiskáren typů FDM/FFF pak mohou najít užitečné 3D modely také v databázi Zortrax Library, která obsahuje asi devět stovek objektů ve formátu STL optimalizovaných pro materiál ABS.

Vyhledávače 3D modelů

Jelikož databází komerčních i bezplatných 3D modelů je mnohonásobně více než zmiňuje tento článek a ruční procházení každé z nich při hledání vhodného objektu je kontraproduktivní, můžete si ušetřit spoustu času při využití některého z vyhledávačů, které databáze těchto repozitářů indexují podobně jako webový vyhledávač. V případě, že hledáte primárně STL soubory tisknutelných objektů a chcete je získat zdarma, vyzkoušejte STLfinder.com. Mezi zpoplatněnými 3D modely se dobře orientuje web 3dmdb.com, indexující téměř 4,5 milionu objektů nebo Yeggi.com se zhruba poloviční databází.

Write A Comment