Jako by se nad CADem stahovala mračna a v nich blýskalo na jiné časy. Cloud computing totiž zasáhl svět strojírenského softwaru s kadencí morové rány a do budoucna se mu zřejmě žádný uživatel nevyhne. Každý výrobce si vyšlapává svoji cestičku, každý trochu jiným směrem – my se teď vydáme ve stopách firmy Autodesk.

Zatímco vývojáři softwaru přemýšlejí nad způsoby, jak co nejefektivněji zprovoznit náročný CAD software ve formě webových aplikací, my z médií a naše protějšky z marketingu mnoha firem bádají nad tím, jak to celé pojmenovat.

CAD na cloudu? CAD v cloudu? CAD jako služba nebo CAD jako SaaS? Bude ještě nějakou chvíli trvat, než se terminologie ustálí a pojem „cloud“ zakoření ve společnosti natolik dobře, aby jeho význam nebylo nutné vysvětlovat samostatně v každém jednotlivém článku.

Spouštění CAD aplikací ze vzdáleného úložiště lze řešit mnoha způsoby. Jedním z nich je naprogramování zcela nového softwaru, který má všechnu tu „síťovost“ přímo v krvi, jiným metoda, při které se stávající software po určitých úpravách zpřístupní ze serveru poskytovatele malou klientskou aplikací.

Twitch znamená nejen křeč

Druhou jmenovanou praktiku momentálně testuje firma Autodesk. S cloudovými CAD aplikacemi experimentuje už delší dobu – některé z nich můžete sami vyzkoušet na jejím testovacím serveru Autodesk Labs. Přesně tamtéž byly nyní zveřejněny dva zcela nové přístupy k CAD řešení na bázi klient-server.

AutoCAD 2010 spuštěný v okně Internet Exploreru 8 ze serveru Project Twitch (Zdroj: Autodesk)

Takzvaný Project Twitch umožňuje provozovat CAD software bez toho, abyste jej museli odněkud stahovat a instalovat na lokální počítač. Na ten nahrajete pouze miniaturní aplikaci o velikosti několika málo megabajtů, která zprostředkuje komunikaci se servery Autodesku, na nichž je požadovaný systém již nainstalován a v podstatě jej stačí spustit.

Vše se odehrává v okně internetového prohlížeče – zde konkrétně v Internet Exploreru 8. Uživatel se přihlásí ke svému účtu na webu Project Twitch, kde se předtím zaregistroval, během několika sekund stáhne plug-in, sloužící ke komunikaci se serverem, odsouhlasí licenční ujednání a pak pouze chvilku počká, než se načte vybraný software.

V současnosti jsou v nabídce programy AutoCAD, Inventor, Revit a Maya. Jejich vzhled ani funkce se vůbec nijak neliší od známých desktopových verzí. Jediný rozdíl se může projevit v odezvě programu, přičemž prezentované ukázky nenaznačují, že by docházelo k jakémukoliv zpomalení. Předváděna je přitom práce s 3D modelem – například v systémech AutoCAD 2010 nebo Inventor Professional 2011 (viz videa).

Spouštění systému Autodesk Inventor Professional 2011 ze vzdáleného serveru (Zdroj: Autodesk)

Demo, které nemusíte instalovat

Úplnou novinkou je AutoCAD LT 2011, který je spouštěn jiným způsobem – s pomocí cloudové technologie Citrix. Autodesk touto cestou dává k dispozici jeho třicetidenní zkušební verzi a je pouze na uživateli, zda se rozhodne pro stažení tradiční desktopové varianty a její instalaci, nebo spuštění AutoCADu přímo z internetového prohlížeče bez nutnosti program instalovat (spouštění ze vzdáleného serveru je zatím bohužel dostupné pouze pro rezidenty z USA).

Je zřejmé, že volbou rozdílných cest Autodesk testuje, která z nich je pro rychlou distribuci softwaru přes internet vhodnější. Díky tomu, že takto zpřístupňuje tzv. „technologická preview“, tedy testovací verze teprve rozvíjených aplikací, má zároveň naprostý přehled o jejich využívání, chování a problémech, na což může ihned reagovat při dalším vývoji.

Cíl je ještě daleko, nicméně závod, v němž výrobci CAD softwaru soupeří o to, kdo dřív přivede na svět produktivní cloudový systém, je zajímavé sledovat. Už v této rozběhové fázi je rozhodně na co se dívat.

Video 1: AutoCAD 2010 jako cloudová aplikace (Project Twitch)

httpv://www.youtube.com/watch?v=f8k1b_YzRWo

Video 2: Autodesk Inventor Professional 2011 spouštěný ze serveru

httpv://www.youtube.com/watch?v=yDcxSJOdpVE

(Zdroj: Autodesk Labs)

Write A Comment