Důležitá změna na postu generálního ředitele firmy SolidWorks zatím nevyvolala nikterak bouřlivé ohlasy. Klid komentátorů je dost možná způsoben vyčkáváním na brzkou konferenci SolidWorks World 2011, na které bude tato událost bezesporu jedním z nejdiskutovanějších témat.

Ohlášení, že do čela SolidWorksu nastupuje Bertrand Sicot, prozatím ustoupilo jinému aspektu této zprávy, a to, že dosavadní šéf Jeff Ray povýšil na nově zavedenou pozici výkonného vice prezidenta pro geografické operace společnosti Dassault Systèmes. Ještě předtím, než vám budeme moci přinést aktuální informace z texaského San Antonia, kde mezi 23. a 26. lednem proběhne výroční konference SolidWorks World, hodí se říci, kdo vlastně je Bertrand Sicot a co může jeho angažmá v úloze CEO znamenat pro budoucnost této dobře zavedené značky.

Do SolidWorksu Sicot nastoupil už v roce 1997, v tomtéž roce, kdy se stal SolidWorks součástí francouzské Dassault Systèmes. Ta tehdy jeho koupí rozšířila své portfolio o středně postavený CAD, který po boku tradičního high-endu Catia pomohl upevnit její přední pozici na trhu s konstrukčním softwarem pro strojírenství.

Bertrand Sicot, nový generální ředitel společnosti
Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (foto: DS SolidWorks)

Skutečnost, že Bertranda Sicota již tenkrát zaměstnala „divize“ SolidWorks a nikoliv Dassault Systèmes, trochu ubírá na síle teoriím, že byl nyní povýšen do čela firmy především proto, aby zde lobboval za francouzské zájmy a dále rozvíjel stále těsnější integraci SolidWorksu mezi produkty Dassaultu. Tento trend nicméně existuje a bude pod Sicotovým vedením pokračovat.

Z Paříže do Massachusetts

Během své třináctileté kariéry v SolidWorksu se Bertrand Sicot projevil jako schopný manažer. Zaměstnán byl zprvu jako obchodní manažer pro západní Evropu a Skandinávii. Roku 1999 byl povýšen na regionálního manažera pro západní Evropu.

Jeff Ray, který nastoupil na místo generálního ředitele SolidWorksu v roce 2003, Sicota o rok později zaměstnal v USA jako vice prezidenta pro oblast Severní Ameriky. Nyní se tak uzavřel pomyslný kruh, na který lze nahlížet ve dvou rovinách.

Předně, velkou úlohou Jeffa Raye, kterého do čela firmy vybírali její zakladatelé (a svého času oba též CEO) Jon Hirschtick a John McEleney, bylo pomoci s přiblížením SolidWorksu k mateřské Dassault Systèmes, jak bylo zmíněno výše. Tato postupná integrace, jež začala poměrně nenápadně teprve zhruba před třemi roky, se nyní začíná projevovat mj. sdílením některých softwarových technologií mezi oběma podniky – například na základě systému Enovia od Dassault Systèmes je programována budoucí generace SolidWorksu (viz dále).

V osobě Bertranda Sicota se do křesla generálního ředitele přitom opět dostává nejen prvotřídní obchodník, ale zároveň strojní inženýr, což je charakteristika, kterou mnozí oceňovali u Hirschticka a McEleneye. Inženýrský titul Sicot získal na pařížské univerzitě Ecole Nationale Supérieure des Arts et Métiers.

3D CAD nové generace

Poslední údaje, které máme k dispozici, nasvědčují tomu, že Jeff Ray předává svému nástupci firmu ve velmi dobré kondici, navzdory tomu, že stejně jako všechny ostatní v posledních dvou letech procházela obdobím ekonomické krize. Nevyhnutelný pokles příjmů – který však v tomto případě na rozdíl od mnoha jiných nebyl nijak dramatický – Ray neřešil propouštěním, ale uvážlivou reorganizací, kdy zaměstnance z neudržitelných pozic nechal přeložit do oddělení, jež vyžadovala personální posilu. Také to může být jeden z důvodů jeho „povýšení“ na nově vytvořenou pozici, kde může tuto hru, již perfektně ovládá, pojmout v celosvětovém měřítku a pomoci Dassault Systèmes zúročit maximum z obchodního potenciálu jednotlivých oblastí.

Bertrand Sicot přitom dostává do rukou podnik, jenž musí být radost řídit. O tom, jaké kroky jej v nejbližší době čekají, nyní promluvil na blogu firmy SolidWorks takto: „Přes všechno, čeho jsme dosáhli od roku 1993, kdy Jon Hirschtick a další spoluzakladatelé vyvinuli první verzi systému SolidWorks, jsme teprve na začátku. Jednoduchost naší značky otevírá cestu k velkému množství profesionálních uživatelů konstrukčních aplikací. Například výhody simulací se neomezují pouze na specialisty a podobně i malé společnosti bez IT zdrojů mohou používat nástroje pro spolupráci a sdílení dat a konkurovat tak větším firmám.“

Na adresu webové verze SolidWorksu, která je teprve rozvíjena a má fungovat jako cloudová aplikace, píše Sicot následující: „Jsem nadšený také z technologie, kterou rozvíjíme jako naši platformu příští generace. Dodávání softwaru skrze internet znamená, že můžeme poskytnout naše produkty i služby novými způsoby a dát uživatelům možnost pracovat jak chtějí a kde chtějí. Ve výsledku budeme mít tři platformy – desktopovou, mobilní a online.“

Kritikové nového přístupu tvrdí, že pro tento typ softwaru dosud nebyl vymyšlen vhodný obchodní model. Obavy, že po uvedení „cloudového“ SolidWorksu ztratí uživatelé určitou část svobody a ve využívání softwaru budou zcela odkázání jen na spolehlivost a vůli jeho poskytovatele, nyní Sicot rozhání tvrzením, že „nové produkty budou k dispozici po boku existujících aplikací“. Zákazníci si tedy budou moci vybrat, zda setrvají u desktopové verze svého CADu, nebo zvolí dostupnější online variantu.

Write A Comment