Projekt studentského satelitu Pilsen Cube II, který nechá v příštím roce Plzeň vyslat do vesmíru, vstoupil do další fáze. Do dalšího kola postupuje šest týmů.
Žáci středních škol pracovali necelé dva měsíce na návrhu soutěžních experimentů, které by chtěli v rámci unikátní příležitosti města a Západočeské univerzity v Plzni vyslat na oběžnou dráhu. Po prezentaci a obhajobě dílčích projektových záměrů odborná porota poslala do dalšího kola šest soutěžních týmů. Projekt Pilsen Cube je součástí konceptu Smar City Plzeň. Ten dává příležitost novým řešením pro pohodlnější život občanů a podporuje i aktivity v oblasti technického vzdělávání dětí předškolního a školního věku.
Dílčí část projektu spočívá ve spolupráci studentů a odborníků Fakulty elektrotechnické, kteří pracují na výrobě prototypu navrženého experimentu. Ten musí odevzdat nejpozději do 12. února 2018. Komise poté rozhodne, které z pokusů budou implantovány přímo na palubu družice.
Ve druhém kole budou porovnávat zkušenosti a vědomosti týmy a oblastí zájmu bude testování procesorů a pamětí, měření úhlové rotace satelitu, textování infračervené kamery, testování CMOS kamery, testováním magnetometru a měřením radiačního prostředí uvnitř satelitu. Podle komise mají experimenty šanci na úspěch.
Do projektu jsou zapojeny necelé čtyři desítky studentů a zájem o soutěž se neustále zvyšuje. Cílem soutěže je vzbudit u studentů zájem o kosmické technologie a postupně z nich vychovávat experty v této oblasti. Studenti mají díky ojedinělému projektu jedinečnou příležitost poslat svůj nápad do vesmíru a dostat se tak k cenným údajům z oběžné dráhy. Město Plzeň podpořilo projekt částkou 1,5 miliónu korun. Satelit bude dokončen ještě letos a ve druhé polovině roku jej odborníci plánují po předání zprostředkovatelům vypustit do vesmíru. Podrobnější informace o projektu jsou dostupné na webovém portálu pilsencube.cz.
Zdroj: Plzen.eu