Uživatelé registrovaní na webu Autodesk Labs obdrželi koncem září do svých e-mailových schránek informaci o tom, že se z dosud rozvíjeného softwaru stává komerční servis.
Možnost využít při renderování vizualizací ohromného výpočetního výkonu vzdálených serverů v cloudu, přinesl zákazníkům Autodesku a vůbec všem zájemcům o tuto technologii tzv. Project Neon. Jelikož se služba zřejmě setkala s pozitivním přijetím, následuje předchozí projekty (například Inventor Fusion) a stává se z ní komerční produkt.
Nyní, pod názvem Autodesk Cloud Rendering, je dostupná zákazníkům Autodesku, kteří si hradí pravidelnou technickou podporu (Subscription). Ti všichni mohou této služby využívat pro sdílení, prohlížení a základní editaci dat v rámci přiděleného diskového prostoru o kapacitě 3 GB.
Sdílení dat, vizualizace i analýzy
Uživatelé vybraných produktů mají k dispozici pokročilejší funkčnost – ti, kteří využívají balíky Autodesk Design Suite a Autodesk Building Design Suite ve variantách Premium nebo Ultimate, mohou s pomocí cloudu také renderovat vizualizace. Uživatelům Autodesk Product Design Suite budou v dohledné době zpřístupněny též optimalizační funkce pro Autodesk Inventor. A nakonec pro uživatele „stavařských“ produktů, jako jsou rozličné varianty systému Revit, AutoCAD MEP a AutoCAD Architecture, je připravena podpora energetických analýz založených na aplikacích Revit Conceptual Energy Analysis a Autodesk Green Building Studio. To vše okamžitě přístupné on-line.
Expanze Autodesku na web nabývá v posledních měsících čím dál ostřejších obrysů. Aktuálně představené služby dokážou nabídnout pohodlné sdílení dat v globálním měřítku se základními funkcemi pro editaci obsahu DWG souborů, k tomu se navíc přidává funkčnost dříve dostupná pouze na lokálních počítačích, jako je právě tvorba hardwarově náročných vizualizací nebo simulací. Souběžná iniciativa rozvoje čistě webově orientovaných CAD nástrojů, anebo webově instalovaných softwarů, naznačují, že svět počítačového navrhování čekají velké změny.
Související články: