Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně je v plném proudu. Ještě než se jeho dění překlene do druhé poloviny, přinášíme vám první část stručných postřehů a jejich prostřednictvím snad i tipů pro vás k tomu, co byste si neměli nechat ujít, pokud používáte software pro konstruování nebo podporu výroby.

Fotografie Jan Homola © 2011. Všechna práva vyhrazena.
Využití těchto snímků jakýmkoliv způsobem je možné pouze po dohodě s redakcí.

Procházku po pavilonu P, který je i letos centrem pro každého, koho zajímá CAD, CAM a technologie pro podporu výroby ve strojírenství, začínáme neskromně u stánku našeho vydavatelství (P 004). Oproti loňsku se naše expozice rozrostla nejen plochou, ale především spektrem nabízených titulů. Časopis CAXMIX, věnovaný CAD a CAM softwaru, který je určen zejména pro jeho uživatele, od letoška doplňuje magazín PLM News, připravovaný s ohledem na čtenáře z řad manažerů průmyslových firem, kteří se poohlížejí po softwarových nástrojích, jež by jim pomohly zefektivnit výrobní procesy i související procedury. Krom originálních českých článků jsou součástí PLM News vždy i nezávislé studie od renomované mezinárodní organizace CIMdata, která se věnuje recenzování, analýzám a vyhodnocování vlastností a přínosů PLM systémů a PDM softwaru.
Naše sympatické a usměvavé hostesky každému návštěvníkovi našeho stánku, který na základě vyplnění informačního formuláře projeví seriózní zájem o CAD/CAM software, nabídnou zcela zdarma půlroční předplatné časopisu CAXMIX na zkoušku. Těší nás nejen rostoucí zájem o časopis z řad nových čtenářů, ale i skutečnost, že mnozí našemu časopisu fandí natolik, že si přímo a sami od sebe řeknou nikoliv o bezplatné, nýbrž standardní předplatné za úhradu v zájmu podpořit činnost, kterou zde vyvíjíme. Velmi často nastává také situace, kdy se na nás návštěvníci stánku obrací s konkrétními dotazy a prosbami o radu při výběru vhodného CAD řešení nebo souvisejících aplikací. Tyto obvykle okamžitě odkazujeme k expozicím vhodných dodavatelů, kteří jsou schopni poskytnout fundované informace a nabídnout odpovídající produkt.
V našem těsném sousedství, při východním vstupu do pavilonu P, narazíte na rozlehlý stánek pod patronátem společnosti Autodesk, sdružující české prodejce jeho řešení pro strojírenství. Firmy CAD Studio, Adeon CZ, AW Graph a SmartPlast najdete pohromadě pod číslem P012.
Ať do „péčka“ dorazíte z kterékoliv strany, zajímají-li vás novinky v softwarech od Autodesku, jako jsou například cenově výhodné produktové balíčky, alias Design Suites, anebo jen chcete pozdravit staré známé, tuto expozici najdete velmi snadno díky obří LCD obrazovce zavěšené pod stropem pavilonu.
Na expozici firmy AW Graph uvidíte při práci produktového designéra a vizuálně velmi atraktivní hardware i software. Kombinace dotykového LCD tabletu Wacom s grafickým softwarem Alias Studio na návštěvníky funguje jako magnet.
Podobně lákavé je v poslední době cokoliv s logem nakousnutého jablka, uživatele CAD systémů nevyjímaje. Nakousané ovoce sice na expozici Autodesku a jeho partnerů velmi pravděpodobně nenajdete (zato určitě ochutnejte některý ze skvělých drinků z jejich vtipného menu), ale můžete se seznámit s „jablečným“ iPadem, pro který Autodesk zpřístupnil už několik šikovných programů, jež se dají ovládat prsty.
Ředitel místní pobočky společnosti David Palas nám zapózoval s energetickým nápojem značky, kterou zde není třeba dlouze představovat. Co si však představení zaslouží, je nová služba Autodesk Cloud, která zákazníkům Autodesku, kteří využívají předplacené služby Subscription, zpřístupňuje webové nástroje pro rychlé zpracování vizualizací a sdílení obrazových dat přes internet.
Ještě jednou Autodesk a opět David Palas, v doprovodu Martina Peňáze, který má v místní divizi na starosti celou sekci strojírenství. Zatímco pánové jednají, monitory v jejich zádech symbolicky tiše prezentují všechny možné výhody tzv. digitálního prototypování. Pokud vám tento pojem nic neříká a přitom pracujete ve strojírenské konstrukci, máte o důvod víc, proč se zastavit právě tady, na stánku P012.
InventorCAM, což je označení systému SolidCAM upraveného pro integraci do Autodesk Inventoru, je na českém trhu vnímán lehce kontroverzně a jeho cesta k oficiální podpoře ze strany Autodesku zde nebyla jednoduchá. Že se situace změnila, o tom svědčí i to, že prodejce InventorCAMu z firmy DTS-Praha často potkáte právě na expozici prodejců řešení značky Autodesk. Jediná cenzura, a to navíc v žertu zahraná, se dnes týká hostesky náhodně překryté logem zmiňovaného produktu. Na fotografii zleva: Lukáš Poukar (obchodní manažer) a Jan Brůžek (technický specialista) z DTS-Praha.
Kdo se věnuje formařině, tomu zřejmě není neznámý název Moldflow, tedy software pro simulace vstřikovacích procesů. Aplikace již díky akvizici původního producenta spadá pod Autodesk a s ní v podstatě také česká firma SmartPlast, která zde Moldflow nabízí a podporuje. Ředitel společnosti Petr Halaška (vpravo) je každopádně velmi vstřícný člověk s bohatými zkušenostmi v oboru a v dané problematice vám rád poradí, ať už používáte Inventor nebo jiný CAD systém. Díky otevřenosti Moldflow je totiž velmi pravděpodobné, že tato aplikace spolupracuje možná i s vaším programem.

V navazujících článcích se podíváme k expozicím dalších vystavovatelů.

Write A Comment