Rok 2008 přinesl v historii CAD softwaru malou technickou revoluci. Tedy spíše, přinesla ji společnost Siemens PLM Software, když svůj parametrický software Solid Edge obohatila doplňkem jménem Synchronní technologie, umožňujícím přímé úpravy objemové geometrie.
Že nešlo o uměle vykonstruovaný problém, nýbrž skutečné řešení, které reaguje na nepříjemnosti při používání tradičních CAD postupů ve strojírenské praxi, potvrdilo nejen pozitivní přijetí synchronní technologie uživateli Solid Edge, ale také reakce trhu.
Výrobci ostatních CAD aplikací sice zpočátku povětšinou odmítali, že by hodlali Siemens cestou k přímému modelování následovat, nicméně dnes, pět let po prvním představení synchronní technologie veřejnosti, již nabízí přímé modelování v kombinaci s parametrickým všichni velcí dodavatelé strojírenského CAD softwaru.
Jmenovitě Autodesk technologii Fusion (software Fusion a Fusion 360), PTC technologii získanou akvizicí CoCreate Modeling (software PTC Creo Direct) a jako poslední z „velké čtyřky“ se letos konečně přidává i DS SolidWorks (přímé modelování bude součástí jeho novinky SolidWorks Mechanical Conceptual zveřejněné před pár dny).
Synchronní technologie od Siemensu mezitím prošla významným vývojem. Zatímco ve své první generaci byly její nástroje použitelné pouze pro klasické strojírenské díly, ST2 již přidala podporu pro plechové díly, ST3 díly plastové atd.
Ve své současné podobě synchronní technologie kombinuje výhody z obou přístupů, které jsou při konstruování využívány. Ve výsledku pak skutečně podstatným způsobem zrychluje konstrukční proces, jelikož díky vestavěné inteligenci a možnosti okamžitých úprav umožňuje provádět mnohé změny nesrovnatelně rychleji, než jak to dovoluje tzv. sekvenční konstrukční postup v parametrickém CAD systému.
Nejčastěji tak bude synchronní technologie využívána při úpravách importovaných modelů, zejména pocházejících z cizího CAD systému, nebo z tzv. výměnného souborového formátu. Že nejde o plané řeči, dokazují přímá srovnání schopností obou postupů. Tři takové ukázky mohli vidět také účastníci série seminářů Velocity Series 2013, které na konci ledna zorganizovala firma Siemens PLM Software.
Do prostředí, kde nástroje pro přímé modelování u konkurence raší jako houby po dešti, nyní Siemens vstupuje se svojí již vyzrálou synchronní technologií, kterou se rozhodl překvapivě nabídnout také uživatelům konkurenčních CAD systémů.
Vytvořil pro to samostatnou aplikaci 3Dsync, již by šlo označit jako editor importovaných součástí. 3Dsync nemá ambice, ani šanci nahradit komplexní CAD systém, je to však velmi užitečný nástroj, který rozšiřuje schopnosti uživatele CAD systému zejména při práci s externě získávanou geometrií.
Aplikace vychází z 32bitové verze Solid Edge a vedle velmi hbitých úprav importované geometrie zvládá i tvorbu skic, dílů a jednodušších sestav. 3Dsync není určen pro rozsáhlé sestavy a neumí ani tvorbu výkresů, což by od něj ale uživatelé ani neměli očekávat.
Ze své podstaty je pak tento software vybaven překladači CAD formátů, a to Parasolid, STEP, JT, ACIS, IGES, plus nativních formátů CAD systémů Ideas, Autodesk Inventor, NX, Solid Edge, PTC Creo (Pro/Engineer), SolidWorks, Catia V4 a V5 (poslední dva jako doplňky).
To nejlepší nakonec – jestliže vás aplikace 3Dsync zaujala, až do 15. května 2013 si můžete zdarma stáhnout její zkušební verzi z webu firmy Siemens.
8 Comments
Pingback: 3DSync pro přímé úpravy CAD geometrie bude možné provozovat za měsíční předplatné » CAXMIX.cz