Firma VISI na českém trhu prozatím v silné a zavedené konkurenci ostatních značek CAD/CAM softwaru příliš nevyniká, nicméně její význam není radno podceňovat.

Tento článek je součástí seriálu rozhovorů, v nichž ředitelé českých firem působících v oblastech CAD/CAM/PLM hodnotí vývoj trhu v roce 2012. Články publikujeme postupně, aktuální přehled všech již zveřejněných najdete pod tímto odkazem.

Stojí za ní totiž produktově silná nabídka korporace Vero Software, jež se v posledních měsících doslova dravě vrhla do akvizic a rozrostla se například o značky WorkNC nebo SurfCAM. O tom, jak se na českém trhu daří další z jejích značek – VISI – jsme hovořili se zástupkyní společnosti VISI Alžbětou Plachou Královou.

CAXMIX: Co vás osobně vloni ve vašem profesním životě nejvíce potěšilo?

Alžběta Plachá Králová, VISIAlžběta Plachá Králová, VISI: V loňském roce mě potěšilo hodně věcí. Jednou z nich je větší prostor pro náš přímý modelář. Konečně jsou zpátky časy, kdy není automatickou nevýhodou, že modelář není parametrický. V oblasti konstrukce vstřikovacích forem a střižných nástrojů se to projevuje například u sestav velkých nástrojů v okamžiku nutnosti zásahů do nich. Uživatelé si uvědomují, že parametrické a neparametrické modelování jsou dva nástroje, které mají identický cíl, ale odlišné cesty. Z toho důvodu je náš programový komplex hybridní. Částečně parametrický a částečně neparametrický. V každé fázi konstrukce uplatňujeme tu strategii, která je v dané fázi konstruování nejvýhodnější. Daří se nám naše uživatele o tom přesvědčovat. Situaci odráží i zavádění metod přímého modelování téměř do všech parametrických modelářů.

Těší mě také pochopení společností, které konstruují postupové střižné nástroje, že je rozdíl, zda takový nástroj konstruují v obecném CADu byť s některými funkcemi, které tuto oblast podporují,  nebo v softwaru, který je na to stavěný a podporuje celý proces od rozvinů po celý nástroj s bohatou databází normálií.

Nejcennější je pro nás ovšem spokojenost našich zákazníků.  Dokazuje to jejich ochota spolupracovat na případových studiích, kde jsou ochotni vyzdvihnout přínosy softwaru VISI a „podepsat se pod to“.

Co považujete za největší úspěch vaší společnosti za rok 2012?

Jsme obchodní společnost, úspěchem loňského roku je tedy hlavně prodej nových licencí, získání nových zákazníků, udržení důvěry těch stávajících a zvětšení množiny zákazníků, kterým poskytujeme roční technickou podporu. Naše mateřská společnost roste do šířky skupováním dalších výrobců strojírenského softwaru, a to s sebou přináší nutnost stále sofistikovanějšího obchodně-analytického systému. Jsme tak neustále informováni, jak na tom s prodeji jsme. V důsledku toho bezpečně víme, že jsme měli loňský rok jeden z nejúspěšnějších za posledních 10 let.

V roce 2012 jsme měli velký úspěch i v zahraničí, podařilo se nám prodat celé portfolio našich produktů jednomu z největších výrobců bílého zboží v Rusku, společnosti PPO EVT.

Na jaká témata a oblasti se bude vaše společnost zaměřovat letos?

V roce 2013 budou naším cílem především opět nástrojárny, zejména oblasti konstrukce forem, postupových střižných nástrojů, efektivní a účinné víceosé obrábění, automatizované obrábění desek, drátová eroze… nabízíme prostě vše, co nástrojárna potřebuje. Letos se chceme zaměřit více ještě na jednu oblast, kterou jsme zatím trochu opomíjeli, a to analýzy a simulace vstřikování plastů. Tato oblast vyžaduje zkušenosti a know-how, na jehož získávání jsme se zaměřili v posledních letech, především prostřednictvím stávajících zákazníků. Nyní jsme pro tyto činnosti připraveni aktivně nabízet další produkt z rodiny VISI a to VISI Flow.

Jak hodnotíte vývoj českého trhu se softwarem pro strojírenství za loňský rok a co očekáváte v roce aktuálním?

V loňském roce jsme zkraje slýchali obavy, co rok 2012 přinese a firmy se obávaly investovat zejména v důsledku „očekávání krize“. Vzhledem k tomu, že se přehnané předpovědi nepotvrdily, koncem roku se situace uvolnila. Letos to bude zřejmě podobné.

Myslím, že český trh, stejně jako světový trh se strojírenskými softwary, se bude dělit mezi stále menší počet stále větších hráčů. Jako i v jiných softwarových oblastech se tak děje hlavně skupováním firem navzájem. Zákazníci mohou jen doufat, že ve výsledku budou vznikat produkty, které si budou brát to nejlepší jeden z druhého.

Write A Comment