Poklidný trh se strojírenským softwarem v listopadu rozčísla informace o plánovaném spojení dvou jedniček, totiž že Autodesk koupí firmu Delcam, čímž se rázem stane z nuly trojkou na CAM trhu.

Pokud označujeme Autodesk a Delcam za jedničky, pak proto, že Autodesk je doposud v celosvětovém měřítku nejvýznamnějším dodavatelem CAD softwaru, Delcam se může pochlubit obdobným prvenstvím, jakožto největší samostatný dodavatel CAM řešení. Pro puntíčkáře dodáváme, že celkovým lídrem těchto trhů je francouzská společnost Dassault Systèmes, pokud do jejích tržeb zahrneme všechny průmyslové aplikace, jež nyní nabízí, tedy nejen CAD a CAM, ale taky CAE, PLM a spoustu dalších softwarových řešení.

Autodesk a CAM. Proč až teď?

Bývaly časy, kdy tou celkovou jedničkou býval Autodesk, a to po více než jednu dekádu. Za tento úspěch vděčil globálnímu úspěchu svého základního produktu, softwaru AutoCAD, jehož pozice je dodnes velmi silná a který je dosud mnohými vnímán jako synonymum pro CAD jako takový.

AutoCAD je dnes nicméně pro Autodesk již jen jednou z několika desítek aplikací, které nabízí. Firma svoje portfolio v posledních patnácti letech velmi rozšířila a v současnosti mimochodem patří k nejzarytějším propagátorům cloudových řešení. Její nabídka již stihla obsáhnout maximum potřeb zákazníků, kteří vyvíjejí výrobky, nebo potřebují pracovat se 3D daty, od jednoduchého kreslení po špičkové vizualizace, simulace nebo pokročilou správu dat.

Jediné, co Autodesku po celé čtvrtstoletí chybělo, byl jakýkoliv CAM software. Dotazy na to, proč se této kategorii aplikací vyhýbá, byly i naší redakci často vysvětlovány tak, že „Autodesk dělá software pro navrhování, návazné aplikace pro přípravu výroby necháváme specialistům“, obecně pak „víme, co děláme, děláme to nejlíp na světě a potřebujeme se soustředit právě na to, co umíme“.

Tento hendikep, který si v Autodesku doslova hýčkali, dělal z firmy svým způsobem unikát, neboť všichni tři její velcí konkurenti Dassault Systèmes, Siemens PLM Software a PTC už dávno nabízejí ucelená softwarová řešení, kombinující vlastní CAD/CAM/CAE v jednotných balících (viz graf).

Po akvizici Delcamu bude Autodesk trojka na trhu s CAM systémy, což je dost dobrá výchozí pozice, vezmeme-li v potaz, že teprve tady začíná masivní úsilí k migraci stávajících uživatelů softwaru Autodesku od konkurenčních CAM řešení na Delcam. Graf zobrazuje tržní podíly dodavatelů NC softwaru v roce 2011.
Po akvizici Delcamu bude Autodesk trojka na trhu s CAM systémy, což je dost dobrá výchozí pozice, vezmeme-li v potaz, že teprve tady začíná masivní úsilí k migraci stávajících uživatelů softwaru Autodesku od konkurenčních CAM řešení na Delcam. Graf zobrazuje tržní podíly dodavatelů NC softwaru v roce 2011.

Důvody, proč se Autodesk právě nyní rozhodl tak radikálně změnit poměr sil na trhu, mohou být v podstatě dva. Zaprvé, nic jiného mu nezbývalo, CAM v jeho nabídce jednoduše chyběl. A zadruhé, zdá se, že byl na takovou akvizici nejvyšší čas, protože trh s CAM systémy, dosud velice fragmentovaný na mnoho různých aplikací, značek a dodavatelů, se od loňska začíná rychle konsolidovat.

Proč právě Delcam?

Provést akvizici Delcamu bylo pro Autodesk prakticky to jediné rozumné řešení, které mu v jeho situaci mohlo přinést jistý profit. Proč? Podíváte-li se, co je na trhu potenciálně k dispozici, odpovíte si pak na toto „proč“ sami. Delcam je mezi ostatními dodavateli CAM softwaru, které dosud nikdo nekoupil, něco jako zlatá rybka. Z ranku těchto firem má největší tržby, které už sedm let nepřetržitě rostou.

Důkazem vysoké úrovně programovacích schopností CAM softwaru značky Delcam je i tento pavouk, obrobený na CNC stroji s jeho pomocí, který je maskotem firmy a najdete ho i v jejím logu.
Důkazem vysoké úrovně programovacích schopností CAM softwaru značky Delcam je i tento pavouk, obrobený na CNC stroji s jeho pomocí, který je maskotem firmy a najdete ho i v jejím logu.

Za poslední rok (2012) utržil přes 47 milionů liber a z celého trhu s tzv. NC softwarem patří Delcamu podle výzkumů CIMdata zhruba sedm procent. Žádný jiný samostatný dodavatel CAM softwaru nedisponuje tak rozmanitým a tak širokým know-how a zároveň tolika kvalitními odborníky v daných oborech. Delcam v současnosti zaměstnává zhruba šest set třicet lidí, z toho takřka dvě sta těch, kdo se přímo podílejí na vývoji softwaru. Důkazem, že lidé pracující pro Delcam jsou „ti na správném místě“, je ostatně i obsazení české firmy Delcam Brno, v níž drží britský Delcam Plc. třetinový podíl.

Jasné zisky pro Autodesk

Trh s CAM systémy každý rok vyprodukuje několik svých „lídrů“. Někdo je na špici z hlediska celkových tržeb, jiný v celkovém počtu nainstalovaných licencí a podobně. Delcam obhajuje příjemné prvenství v kategorii „nejvíce prodaných komerčních licencí CAM softwaru za rok“.

Jeho pestrá nabídka sestává z patnácti aplikací, přičemž v mnoha ohledech je Delcam vnímán také jako lídr technologický. Jeho řešení pro obrábění složitých tvarů a při práci s velmi rozsáhlou geometrií, patří k těm nejlepším. Odborníci si pochvalují možnost pracovat bez problémů s různými typy dat, tedy nejen s objemy a plochami, ale také s mračny bodů, pročež se aplikace od Delcamu úspěšně využívají například také pro reverzní inženýrství.

Delcam nabízí několik různých CAM aplikací, které umožňují pracovat s různými typy dat. Na obrázku je zachycena obráběcí strategie v systému FeatureCAM, jenž usnadňuje přípravu obrábění vysokou mírou automatizace.
Delcam nabízí několik různých CAM aplikací, které umožňují pracovat s různými typy dat. Na obrázku je zachycena obráběcí strategie v systému FeatureCAM, jenž usnadňuje přípravu obrábění vysokou mírou automatizace.

Bylo by však bláhové zaměřovat se jen na strojařinu – takto orientovaným zákazníkům možná zcela uniká, že je Delcam velice úspěšný také v dalších oborech. Jeho produkty mají zvučné jméno ve zdravotnictví (DentScan/DentCAD/DentMill), obuvním průmyslu (Crispin) a ve šperkařství (ArtCAM).

Když se sečte jedna a jedna

Svému novému majiteli Delcam přinese robustní portfolio špičkových produktů a k dobru taky pětačtyřicet tisíc jejich zákazníků. Autodesk, který má po desítkách již prodělaných akvizic bohaté zkušenosti se zúročováním nově získaného technologického i zákaznického potenciálu, jistě najde mnoho způsobů, jak komunitu uživatelů řešení značky Delcam navést na tu správnou cestu ke svým stávajícím produktům a naopak, jak svoje zákazníky, kteří v kombinaci s Inventorem většinou využívají konkurenční CAM řešení, naučit na to svoje, nově získané.

Prostřednictvím Delcamu upevní Autodesk svoji sílící pozici mezi uživateli konkurenčního CAD systému SolidWorks, pro který bude nabízet Delcam for SolidWorks a již dříve získaný HSMWorks.
Prostřednictvím Delcamu upevní Autodesk svoji sílící pozici mezi uživateli konkurenčního CAD systému SolidWorks, pro který bude nabízet Delcam for SolidWorks a již dříve získaný HSMWorks.

S přičiněním Carla Basse, který je sám nadšeným technikem, se nabídka Autodesku v posledních třech letech výrazně rozrostla směrem k tzv. „DIY makers“, tedy domácím a poloprofesionálním kutilům. Jasnější představu o tom, jak ohromnou silou na straně zákazníků Autodesk vládne, stačí zmínit několik čísel – například odhad, že některou z aplikací značky Autodesk dosud použilo víc než šedesát milionů lidí, z toho dvanáct milionů legálně a tak, že za ni zaplatili.

O statisíce uživatelů, a tedy potenciálních zákazníků, se komunita kolem Autodesku rozrostla díky akvizicím populárních internetových služeb, jako třeba Instructables.com. Vytrvale rostou také počty uživatelů cloudových služeb v čele s on-line verzí softwaru AutoCAD 360. Stručně řečeno, Autodesk má kam sáhnout, pokud bude chtít vychovat nové uživatele svých profesionálních řešení, a to se samozřejmě týká také CAM softwaru.

Autodesk a SolidWorks

Pokud akvizici Delcamu schválí britské úřady, stane se Autodesk jedním z největších dodavatelů CAM softwaru pro konkurenční strojírenský 3D CAD SolidWorks. Poté, co vloni ovládl software HSMWorks, který byl jeho prvním CAM programem, získá Autodesk spolu s firmou Delcam také hned dva CAM systémy pro SolidWorks, konkrétně Delcam for SolidWorks a bezplatný Delcam for SolidWorks Xpress.

Oba produkty Delcamu získaly od DS SolidWorks status „Certified Gold Product“. Po akvizici Delcamu Autodeskem se dá očekávat, že o tuto značku Delcam for SolidWorks přijde, stejně jako byla zrušena zlatá certifikace HSMWorks poté, co jej Autodesk koupil. Na funkčnosti a dalším rozvoji těchto aplikací se to však nepodepíše, dokud budou mít jejich vývojáři k dispozici API SolidWorksu. Také HSMWorks existuje i bez certifikace dál a právě nedávno byl představen v nejnovější verzi, přičemž míra jeho integrace do SolidWorksu nijak neutrpěla.

Delcam jako nástroj daňové optimalizace

Jedním z důvodů, proč koupit britský Delcam a proč právě teď, může být i optimalizace příjmů, při které bude americký Autodesk těžit ze své mezinárodní působnosti. Oficiální zpráva uvádí, že za akcie Delcamu bude Autodesk platit hotovostí uloženou na „zahraničních“ účtech. Dohromady půjde o částku kolem 172,5 milionu liber.

Část naspořených zisků z Evropy tedy nebude muset místní centrála Autodesku sídlící ve Švýcarsku posílat do USA, kde by podléhaly zdanění a dalším nepříjemným procedurám, nýbrž promění je ve velice perspektivní aktivum, což se samozřejmě bude muset líbit akcionářům. I těm, kteří byli se současným stavem Autodesku nespokojeni. Tím spíš, když firma směřuje dokonce k restrukturalizaci.

Autodesk a Delcam, to je prostě win-win situace, která nemůže dopadnout zle. Na výsledek akvizice si však musíme ještě počkat.

Autodesk má první cloudový CAM software

O tom, že Autodesk připravuje cloudový CAM software, jakožto svého času světový unikát, jsme vás informovali již před rokem. Využil k tomu technologie získané akvizicí softwaru HSMWorks a jeho nová on-line aplikace nese název Autodesk CAM 360. Jako taková se stává součástí rozšiřující se nabídky cloudových služeb pokrývajících čím dál větší spektrum úkonů pro vývoj výrobků. Jmenovitě jde o Fusion 360 (3D CAD pro mechanický a produktový design), Sim 360 (rychlé řešení simulačních úloh včetně těch nejnáročnějších) a PLM 360 (první cloudový software pro komplexní práci s produktovými daty).

Dohromady se zde rodí skutečně zajímavá infrastruktura pro digitální podporu výroby, protože všechny zmíněné aplikace jsou vzájemně provázány. Jejich uživatel tak bude moci volně přecházet od přípravy obráběcí strategie k simulaci anebo do prostředí pro změnu geometrie, přičemž jednotný datový model zajistí stoprocentní asociativitu a provázanost všech úkonů.

Dalším výjimečným specifikem této aplikace je možnost spolupráce více lidí nad projektem v reálném čase, podložená prostředím, které při své prezentaci na Autodesk University 2013 označil prezident Autodesku Carl Bass za „Facebook pro konstruktéry“.

Technologicky Autodesk CAM 360 vychází z programového jádra softwaru HSMWorks, o němž je zbytečné se příliš rozepisovat, neboť dosud patří k oblíbeným CAM systémům pro SolidWorks, což o jeho schopnostech napoví mnohé. Nový produkt hodlá Autodesk uvést na trh v příštím roce. Již nyní se mohou netrpěliví zájemci přihlásit k testování jeho beta verze.

Připravil Jan Homola. Obrazový doprovod: (1) CIMdata, (2) autor článku, (3, 4) Delcam.

www.caxmix.cz

 

Write A Comment