Profesor Cohen-Tannoudji navštívil brněnskou akademickou půdu, aby inspiroval studenty k dalšímu studiu v oblastech vědy a strojírenství. Návštěvu uspořádala společnost Honeywell v rámci programu Honeywell Initiative for Science & Engineering (HISE). 

Claude Cohen-Tannoudji je profesorem atomové a molekulární fyziky na pařížské Collège de France a patří mezi 25 vybraných nositelů Nobelovy ceny, jejichž přednášky na univerzitách zajišťuje Honeywell již od roku 2006. Letos jde o třetí návštěvu na VUT v Brně, celkově se jedná o desátou podobnou návštěvu České republiky.

Profesor Cohen-Tannoudji získal v roce 1997 Nobelovu cenu společně s kolegy Williamem Phillipsem a Stevenem Chu za vývoj metod chlazení a chytání atomů laserovým světlem. Foto: Honeywell
Profesor Cohen-Tannoudji získal v roce 1997 Nobelovu cenu společně s kolegy Williamem Phillipsem a Stevenem Chu za vývoj metod chlazení a chytání atomů laserovým světlem. Foto: Honeywell

„Máte spoustu možností, kterým směrem se ve své kariéře vydáte,” prohlásil Claude Cohen-Tannoudji k publiku. „Podívejte se na své dosavadní úspěchy a zaměřte se na dosažení svých ambiciózních cílů, o kterých si možná myslíte, že jsou nedosažitelné. Pokud to uděláte, máte šanci uspět.”

„Naše spolupráce se společností Honeywell pomáhá studentům v přechodu mezi akademickým prostředím a profesním zaměřením,” řekl rektor VUT Petr Štěpánek. „Věříme, že když umožníme studentům učit se od nositele Nobelovy ceny a diskutovat se zaměstnanci společnosti Honeywell, povzbudíme je a inspirujeme je k tomu, aby se stali budoucími úspěšnými vědci a odborníky v oblasti vědeckého a technologického vývoje.“

„Programy, jakým je např. HISE, umožňují studentům seznámit se osobně s významnými osobnostmi z oblasti vědy a výzkumu, a tím je inspirovat k rozvoji kariéry v technických oborech, které řeší globální výzvy, jimž bude lidstvo v blízké budoucnosti čelit,” upřesnil Jiří Tomíček, viceprezident a generální ředitel společnosti Honeywell Technology Solutions (HTS) Česká republika.

Od roku 2006 realizovala společnost Honeywell program HISE na předních univerzitách v Číně, České republice, Indii, Malaysii a Mexiku. V rámci programu probíhá řada přednášek laureátů Nobelových cen, diskuse s předními inženýry společnosti Honeywell, a neformální diskuse mezi laureáty a studenty. Honeywell úzce spolupracuje se všemi českými technickými univerzitami. Organizuje pro ně projekty různého charakteru, např. odborné přednášky a příležitosti pro zpracování akademických prací či stáže.

Zdroj: Honeywell

Write A Comment