V oblasti aditivní výroby se v letošním roce hodlá prosadit holandský výrobce CEAD s tiskárnou pro specifické využití. Nový typ 3D tiskárny je určený pro výrobu dílů na stavbu lodí s velkou stavební komorou a přívodem kompozitního materiálu. Veřejnosti se poprvé představí na březnovém veletrhu CeramicsExpo v americkém Clevelandu.
V roce 2014 založili Maarten a Lucas Janssen společnost CEAD, která se zaměřila na průmyslový 3D tisk ve velkém měřítku. Prvním ambiciózním projektem byl vývoj a výroba unikátní 3D tiskárny s velkým stavebním prostorem pro zákazníky z oblasti námořní průmyslu.
Princip tiskárny je založený na kontinuálním přívodu vlákna (Continuous Fibre Additive Manufacturing – CFAM). 3D tisk kompozitního materiálu přidává vlákna do tištěných částí v místech, kde je zapotřebí jejich vyztužení. Zpravidla se jedná o části s požadavkem na vyšší mechanické zatížení. Technologie je tedy velmi podobná běžnému stolnímu 3D tisku, ale v mnohem větším měřítku. Do tisku lze integrovat uhlíková vlákna a skelná vlákna a při použití vnitřního vyhřívacího mechanismu zabraňovat nežádoucím deformacím, díky sofistikovanému systému řízení teploty. Z původního záměru, kdy Janssenovi chtěli zpracovat za hodinu 15 kilogramů materiálu, se podařilo tento cíl překročit o 10 kilogramů.
Technické parametry 3D tiskárny:
- nepřetržitý provoz,
- kontinuální přívod tiskového materiálu,
- hmotnost šnekového extruderu 150 kg,
- velikost stavebního prostoru (velikost vytištěného prototypu): 4 × 2 × 1,5 m,
- zpracovatelné materiály: PP, PET, ABS, PLA a PEEK.
Vedle vývoje extrudéru s granulátem, kontinuálního vlákna a velkokapacitní plošiny společnost vyvíjí metodu konečné kontroly prototypu. První zákazníkem je nizozemská námořní společnost Poly Products, která bude mít 3D tiskárnu CFAM 3D pro výrobu velkoformátových dílů bez forem a nástrojů a také pro tisk zakázkových prototypů. Tiskárnu doplní 5osá CNC frézka se stejným prostorem pro dokončovací operace. Druhým zákazníkem je námořní a poradenská společnost Royal Roos, která bude používat výrobu velkoformátových prototypů pro snižování hmotnosti námořních plavidel. Společnost CAED plánuje během roku vytvořit tři další 3D tiskárny a ambicí je stát se evropským lídrem v oblasti velkoformátových kompozitních 3D tiskáren.
Zdroj: 3ders.org