Operační systém od Microsoftu, který se dočkal mimořádné popularity a rozšíření, dospěl po několika prodlouženích snad už definitivně ke konci své cesty.
K datu 8. dubna 2014 hodlá Microsoft zcela ukončit technickou podporu operačního systému Windows XP. V praxi to znamená, že jeho uživatelům přestane poskytovat jakékoliv další aktualizace, včetně těch bezpečnostních, jež pomáhají chránit počítač před napadením viry nebo hackery. S cílem přimět zbylé uživatele oblíbených „xpéček“ k přechodu na nejnovější Windows 8.1, navíc přestane nabízet ke stažení bezpečnostní software Windows Security Essentials. Vedle těchto opravdu závažných důvodů k opuštění Windows XP, navíc začne jeho setrvávající uživatele jedenkrát měsíčně obtěžovat upozorněním na neaktuálnost systému a výzvou k přechodu na novou edici.
Uživatelé, kteří disponují instalačními soubory Windows XP a jeho produktovým klíčem, budou nicméně i do budoucna moci tento systém nainstalovat a také aktivovat – aktivační servery Microsoftu pro Windows XP mají nadále fungovat.
Oficiální životnost Windows XP byla v předchozích letech opakovaně prodlužována. K jejich opětovné reinkarnaci přispěl například neúspěch Windows Vista, vedle kterého XP nadále fungovala jako dominantní systém na trhu až do nástupu vydařených Windows 7. Životní cyklus Windows XP, jež byly uvedeny na trh již v roce 2001, tak dosáhl úctyhodných třinácti let.
Pro CAD jako stvořené
Ačkoliv dnes již patří Windows XP v žebříčku rozšířenosti „pouze“ třetí příčka za jeho nástupci, doposud hovoříme o patnácti pro-centech všech počítačů. Toto číslo potvrzují také statistiky návštěv našeho webu Caxmix.cz a shodný údaj potvrzují i provozovatelé portálu CADforum.cz.
Uživatelé CAD softwaru jsou v přístupu k inovacím operačních systémů poměrně konzervativní, k čemuž přispívá také dostupnost ovladačů pro specializovaná zařízení, jako jsou 3D myši nebo velkoformátové tiskárny, jež bývají k dispozici obvykle až s delším odstupem po premiéře nového operačního systému.
Optimálním operačním systémem pro provozování CAD softwaru je tak doposud Windows 7, uvedený na trh již takřka před pěti lety. „Windows 7 ve 64bitové verzi je optimální operační systém co do výkonu a podpory aktuálních i starších verzí produktů firmy Autodesk. V případě jejich nejnovější řady 2014/2015 lze zvolit již i Windows 8,“ uvádí Vladimír Michl ze společnosti CAD Studio.
Přechod z letitých Windows XP na Windows 7 nebo Windows 8.1 samozřejmě skýtá spoustu výhod. Z těch zcela zřejmých, jež můžou oslovit například uživatele AutoCADu, jsou to funkce na úrovni operačního systému, jako třeba náhledy DWG souborů a zobrazení jejich vlastností přímo v Průzkumníku nebo podpora dotykových obrazovek, budeme-li hovořit o těch nejmodernějších aplikacích, jaké dnes Autodesk nabízí pro Windows 8.
Napsal Jan Homola. Fotografie z archivu redakce.