O takzvaném 3D tisku dnes už slyšíme snad ze všech stran. Po jeho boku přitom vzrůstá také oblast prostorové digitalizace, neboli 3D skenování.
3D skenování a 3D tisk mají několik styčných ploch. V obou případech se pracuje s prostorovými digitálními daty na pomezí virtuálního světa a reality, oba také zasahují do reverzního inženýrství.
Právě v této oblasti tvoří tyto technologie nerozlučnou dvojku, zvláště v takových případech, kdy již neexistuje projektová dokumentace k výrobku, jenž má být opraven nebo rekonstruován. 3D skener pak poslouží pro zachycení dat do virtuální podoby, ta jsou zpracována na počítači podle potřeby a následně často převedena zpět do reality právě 3D tiskem.
Jak jsme již psali, analytici očekávají, že trh se 3D skenováním v následujících pěti letech poroste dvouciferným tempem. Pomoci tomu má mimochodem nástup cenově dostupných digitizérů, které tuto sféru změní podobně, jako se to stalo u 3D tiskáren.
A můžete si klidně vsadit, že na toto téma hodně uslyšíme od dvou firem – Autodesku a MakerBotu, jakkoliv dosud obě stály na úplně jiných barikádách.
Autodesk, jak je u něj zvykem, uchopil toto revoluční hnutí po svém ve stylu demokratizace technologií a jejich zpřístupnění masám. V líhni nápadů Autodesk Labs tak nejprve vznikla aplikace 123D Catch, se kterou zvládne zdigitalizovat prostorový objekt i běžný spotřebitel. Postačí mu k tomu i fotomobil nebo fotoaparát. Výstup takové činnosti má sice hodně daleko k požadavkům na přesnost v komerční sféře, ale je to vykročení novým směrem a v tomto duchu jistá revoluce.
V produktové řadě komerčního softwaru pro letošní rok – tedy té s číslovkou 2014 – pak Autodesk představil profesionální aplikaci Autodesk ReCap Photo, jež zvládá totéž, co 123D Catch, ovšem s nesrovnatelně vyšší přesností a rozlišením. Tento program se právě nyní dostává mezi lidi – i vy si již můžete stáhnout bezplatnou zkušební verzi.
K tomu se přidávají další pomůcky, zatím stále ve vývojových stadiích. Například experimentální aplikace Meshmixer pro sestavování nových 3D modelů z naskenované geometrie, nebo tzv. Project Memento, určený pro zpracování velmi rozsáhlých síťových modelů vytvořených 3D skenováním.
Druhý jmenovaný, MakerBot, který je toho času nejúspěšnějším prodejcem domácích 3D tiskáren a mimochodem úzce spolupracuje právě s Autodeskem, koncem srpna představil cenově dostupný 3D digitizér nazvaný jednoduše MakerBot Digitizer. Oproti průmyslovým 3D skenerům připomíná sice spíše gramofon a zvládne digitalizovat jen menší objekty, na druhou stranu však stojí pouze 1400 dolarů.
To, čeho jsme zde svědky, je další velký technologický posun pro celou společnost, která sice z pozice spotřebitelů nepřijala 3D televizory a ze 3D kina se kde komu dělá špatně, na druhou stranu svého 3D avatara na Facebooku možná bude mít za pár let už každý druhý. Děj se co děj, pro průmyslovou sféru je takový vývoj určitě přínosem, jelikož jeho hlavním efektem bude radikálně vyšší dostupnost prostorové digitalizace pro menší firmy a jednotlivce.
3 Comments
Pingback: VIDEO: Podívejte se, jak jednoduše lze vytvořit detailní počítačový 3D model z fotografií » CAXMIX.cz
Pingback: Analytici očekávají boom technologií pro 3D skenování – od průmyslu po kriminalistiku » CAXMIX.cz