Carl Bass je bezesporu nepřehlédnutelnou osobou ve světě CAD softwaru. Nejen svojí fyziognomií a charismatem, ale také výsledky své práce na pozici prezidenta a CEO společnosti Autodesk – tato kapitola jeho profesního života však 7. února 2017 náhle skončila.

Do čela největšího světového výrobce softwaru pro konstruování a 3D modelování Carl Bass nastoupil před necelými jedenácti lety, když vystřídal svoji předchůdkyni Carol Bartz. Portfolio Autodesku pod Bassovým vedením prošlo zásadní transformací. Firma, která vyrostla na legendárním AutoCADu, jenž byl už v době Bassova nástupu doplněn desítkami dalších aplikací, se kromě trhu profesionálů začala soustředit také na vývoj levného nebo zcela bezplatného softwaru pro běžné počítačové uživatele a masivně investovala mj. do technologií 3D tisku.

Zásadní stopou, kterou v historii Autodesku Carl Bass zanechal, je však transformace obchodního modelu, když podobně jako dříve Adobe přestala firma nabízet svůj profesionální software k zakoupení v podobě trvalých licencí, ale již pouze za časově omezené předplatné. Tento proces se záhy projevil na výsledcích hospodaření Autodesku zřetelným narušením jeho cash-flow, neboť namísto relativně vysokých plateb za trvalé licence se najednou byznys podniku začal skládat z mnohem menších částek, byť o větší frekvenci.

Ačkoliv se navzdory počátečním obavám nekoná nijak zásadní odliv uživatelů (kteří na rozdíl od zákazníků Adobe mají v CAD softwaru na výběr celou řadu srovnatelných alternativ z hlediska ceny i výkonu), období obchodní transformace, kterou Autodesk prochází, si žádá ze strany jeho akcionářů velkou trpělivost. Firma za poslední roky přišla o stovky milionů dolarů, pro představu – propad tržeb ve třetím fiskálním čtvrtletí lonského roku meziročně činil více než 18 %.

Za celý fiskální rok 2016 hospodařil Autodesk se ztrátou převyšující 330 milionů dolarů, což rozhodně není trend, který by se týkal celého CAD trhu – pro srovnání, velký rival Autodesku, francouzský Dassault Systèmes, za srovnatelné období vykázal zisk převyšující 400 milionů eur.

Pokles výkonu firmy jistě mohl významně přispět k Bassovu náhlému opuštění otěží v čele Autodesku. Oficiální zdroje žádný objektivní důvod jeho odchodu neuvádějí, takže novináři v posledních dnech přinášejí nejrůznější spekulace – mezi nimi i takovou, že ke konci Carla Basse mohlo přispět jeho tvrdé vyjádření na adresu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého v médiích nazval jako „něco mezi diktátorem a drobným podnikatelem“.

Carl Bass prozatím neopouští Autodesk úplně – minimálně po nějakou dobu ještě bude členem jeho dozorčí rady a měl by pomoci s průpravou nového CEO, kterého firma začíná aktivně hledat. Ačkoliv má možnost ucházet se sám o znovuzvolení do této pozice, na svém blogu se již vyjádřil v tom duchu, že se těší na trávení více času „v dílně s mými roboty“. Jakožto nadšený kutil se jistě nudit nebude.

Bývalý generální ředitel Autodesku Carl Bass. Foto: Jan Homola
Bývalý generální ředitel Autodesku Carl Bass. Foto: Jan Homola

Write A Comment