Pokud jste již vytvořili výkres nebo šablonu s rámečkem a rohovým razítkem, podívejte se na praktické příkladu, jak postupovat dál.
Postup tvorby výkresu lze rozdělit na dvě části:
- vytvoření rámečku a rohového razítka,
- vytvoření samotného výkresu součásti nebo sestavy s kusovníkem.
Máte-li založen výkres, umístěte pohledy, resp. základní pohled. K tomu slouží záložka Umístění pohledů, která obsahuje části Vytvořit, Upravit, Náčrt a Listy. Nejčastěji se pracuje s částmi Vytvořit a Upravit.
![Záložka umístění pohledů](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-1.png)
Kliknutím na funkci Základní pohled se zobrazí okno Výkresový pohled.
![Okno Výkresový pohled](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-2.png)
Vyhledejte Soubor (model dílu nebo sestavy – zdrojového dokumentu pro vytvoření výkresu) a zvolte vhodnou Reprezentaci, Orientaci, Měřítko a Styl zobrazení. Jak jsou měněna jednotlivá nastavení, mění se i náhled základního pohledu v pozadí.
Okno Výkresový pohled skrývá další dvě záložky: Stav modelu a Možnosti zobrazení. Zatrhněte pouze Prvek závitu na záložce Možnosti zobrazení. Docílíte toho, že na výkrese budou zobrazeny závity.
Nyní máme zvoleno vše potřebné a můžeme zanést základní pohled do plochy výkresu.
![Zanesení základní pohledu do výkresu](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-3.png)
V prohlížeči je patrné, že List obsahuje – kromě Rámečku a Rohového razítka – i Základní pohled. Tím, že byl načten model, se na základě dat souboru doplnilo také rohové razítko.
Nyní doplníme Promítnuté pohledy (opět záložka Umístění pohledů, část Vytvořit). U tohoto modelu zadáme horní, dolní a boční pohled. Pro lepší vizualizaci rovněž připojíme prostorový pohled.
![Promítnuté pohledy](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-4.png)
Kliknutím pravým tlačítkem na pohledy se rozevře menu, ve kterém je možné pohledy editovat a doplňovat. Je například možné editovat styl zobrazení, měřítko, vložit automatické osy, obnovit kóty apod.
![Automatické osy](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-5.png)
![Obnovení kót](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-6.png)
Výkres doplněný pomocí výše uvedených funkcí je zobrazen na obrázku níže.
![Výkres doplněný o základní kóty](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-7.png)
Pro podrobnější zobrazení sestavy je dále možné použít Řez a Detail.
![Doplnění řezu a detailu](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-8.png)
Rovněž je možné užít funkce ze záložky Umístění pohledů, část Upravit. K dispozici je Přerušení, Částečný řez, Plát, Oříznutí, Zrušení zarovnání.
Kromě automatických funkcí lze samozřejmě výkres doplnit o Kóty, Popisy prvků, Text, Symboly, Tabulky apod. Tyto funkce jsou k dispozici v záložce Poznámka.
![Záložka Poznámka](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-9.png)
Využitím funkcí v záložce Poznámka doplníme výkres o Kóty, Zkosení, Text s odkazem, Tolerance, Osy, Popis prvků, Kusovník, Pozice atd.
![Výkres včetně doplněných poznámek, kusovníku a pozic](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-10.png)
V tuto chvíli je tedy již výkres hotov. Samozřejmě se jedná pouze o modelový příklad, z technologického a konstrukčního hlediska bude zřejmě třeba doplnit další informace.
Nyní můžeme výkres Exportovat, nebo Vytisknout. V momentě, kdy výkres netisknete prostřednictvím tiskárny (plotru), ale chcete získat volně šiřitelnou podobu výkresu v elektronické podobě, je vhodné použít Export → PDF. Při použití tisku do PDF nebude výsledný dokument PDF obsahovat např. hladiny, což může v některých případech ztěžovat práci s výkresem.
![Export výkresu do PDF](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-11.png)
Na obrázcích níže je uveden náhled na vyexportované a vytištěné PDF.
![Vyexportovaný výkres](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-12.png)
Je-li třeba, aby byl výkres přístupný dalším lidem, je vhodné řešit správu dat. Autodesk ji umožňuje prostřednictvím aplikace Autodesk Vault. Využíváte-li takovouto správu dat, je vhodné výkres zařadit do úložiště.
![Zařazení výkresu na server uložiště](http://www.konstrukter.cz/wp-content/uploads/2016/04/1-Autodesk-Inventor-navod-postup-tutorial-ramecek-razitko-vykres-sablona-14.png)
[adrotate banner=“11″]