Magazín Develop3D provedl podrobné testy profesionálních grafických karet určených pro práci v CADu.
Je tomu už pár let, kdy jsme podobné testy zpracovávali i my (tenkrát ještě v časopisu Computer Design). Práci, kterou nyní odvedli kolegové z anglického magazínu je proto užitečná i pro české uživatele, protože u nás již srovnání s tímto zaměřením a v takovém rozsahu nikdo nenabízí.
Recenzent Greg Corke využil umělých benchmarků Specapc, které simulují různé grafické módy softwarů SolidWorks 2013 a PTC Creo 2.0, jež nechal pracovat na čtyř grafických kartách značky ATI a čtyř značky Nvidia.
Z testu vyplývají následující závěry:
- Pokud jste uživatelem, který v Creu nebo v SolidWorksu zpracovává pouze díly nebo menší sestavy a nejčastěji tak činí v jednoduchém stínovaném grafickém zobrazení, bohatě si vystačíte s těmi nejlevnějšími profesionálními grafikami AMD FirePro V4900 a Nvidia Quadro K600. Investice do dražších karet je pro vás zbytečná.
- Pokud pracujete s velkými sestavami, anebo využíváte v SolidWorksu mód realistického zobrazení RealView, nabídnou vám již výkonnější a dražší grafické karty řádný náskok – v takovém režimu jsou totiž až dvounásobně rychlejší než dva zmíněné modely, ovšem mezi středně drahými a nejdražšími kartami zde není tak zásadní výkonnostní rozdíl, abyste si ještě nevystačili ze „zlatým středem“, jako jsou karty AMD FirePro W5000, W7000 nebo Nvidia Quadro K4000.
- Uživatelům vyžadujícím nejdokonalejší režim zobrazení, tedy RealView a navíc se zapnutou funkcí Ambient Occlusion (respektování odlesků a zastínění z okolí modelu), se mohou vyplatit i ty nejdražší karty, pokud požadují opravdu maximální výkon. Pro ně jsou určeny modely AMD FirePro W8000 nebo Nvidia Quadro K5000. Zde se však cenově dostáváme do zcela jiných dimenzí – rozdíl v ceně mezi nejlevnější a nejdražší kartou v testu je patnáctinásobný!
Při porovnání poměru ceny a výkonu jasně vedou grafické karty značky AMD, které jsou při obdobných výkonech jako Nvidia často levnější (ceny uváděné v anglickém testu se však od těch, za které může karty pořídit český zákazník v korunách, někdy liší v neprospěch značky AMD). Podrobné výsledky testu si můžete přečíst v angličtině na webu Develop3D (PDF).
Níže najdete seznam testovaných grafických karet seřazených dle výkonu při nejnáročnějším z prováděných testů (rendrování v SolidWorks 2013 se zapnutým RealView a funkcí Ambient Occlusion) a jejich nejnižší české ceny vč. DPH platné ke dni publikování článku:
- Nvidia Quadro K5000 (39 590 Kč)
- AMD FirePro W8000 (40 290 Kč)
- AMD FirePro W7000 (14 607 Kč)
- Nvidia Quadro K4000 (18 141 Kč)
- AMD FirePro W5000 (12 890 Kč)
- Nvidia Quadro K2000 (9 739 Kč)
- Nvidia Quadro K600 (3 972 Kč)
- AMD FirePro V4900 (3 926 Kč)