Uznávaný profesor a nositel Nobelovy ceny za fyziku Jerome Friedman navštívil Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu v Ostravě. V rámci programu programu Honeywell Initiative for Science & Engineering (HISE) inspiroval studenty, aby rozvíjeli svou vášeň pro vědu a strojírenství.
Společnost Honeywell organizuje po celém světě od roku 2006 zajímavé odborné přednášky. Jednu z nich připravila i pro studenty VŠB-TU Ostrava, kteří se setkali s profesorem Jerome Friedmanem, nositelem Nobelovy ceny.
Letošní dvoudenní setkání studentů a laureáta Nobelovy ceny se na ostravské univerzitě koná již podruhé. Celkově se jedná již o devátý HISE projekt realizovaný na českých univerzitách. Tento program již po celém světě obohatil tisíce studentů a pedagogů z vědeckých, technologických, strojírenských i matematických oborů.
„Cílem naší univerzity je rozvíjet spolupráci napříč všemi obory a podpořit zájem studentů budovat vlastní kariéru v technických oborech,“ říká Ivo Vondrák, rektor VŠB-Technické univerzity Ostrava. „Věříme, že když umožníme studentům učit se od nositele Nobelovy ceny a diskutovat s odborníky společnosti Honeywell, povzbudíme je a inspirujeme k tomu, aby se stali budoucími úspěšnými pracovníky vědy a výzkumu.“
Jerome Friedman získal Nobelovu cenu v roce 1990 za potvrzení teorie, že extrémně drobné částečky protonu – tzv. kvarky – jsou základními stavebními částicemi přírody. „S tímto objevem se zcela a navždy změnil náš pohled na částicovou fyziku,“ vysvětlil Friedman téměř tisícovce studentů, pracovníkům univerzity a pozvaným hostům. Po přednášce měli studenti a pedagogové příležitost s profesorem diskutovat.
Kromě programu s nositeli Nobelovy ceny podporuje iniciativa pro společenskou odpovědnost Honeywell Hometown Solutions také vědecké, technologické, strojírenské a matematické vzdělávání na základních a středních školách. Učitelé matematiky a přírodovědných oborů základních a středních škol mají každoročně možnost zúčastnit se stipendijních programů ve Spojených státech. Kromě toho vyhlašuje každoročně Honeywell ve spolupráci se SAE International celosvětovou soutěž pro studenty středních škol s názvem Student Automotive Design Challenge (SADC), v rámci které mají týmy studentů možnost navrhnout, testovat a postavit auta na dálkové ovládání.
18 Comments
Pingback: Jerome Friedman inspiroval studenty ke studiu technických oborů » PRUMYSL.cz