Právě nyní čtete článek na internetu. Je docela pravděpodobné, že před chvílí jste vyřídili svoji elektronickou poštu a jakmile zavřete svůj internetový prohlížeč, spustíte svůj CAD a budete pokračovat v rozdělané práci na nějakém 3D modelu.
Budeme-li hovořit o dnešních konstruktérech, je velká část jejich pracovní činnosti vázána na počítač. S pomocí CAD, CAM a výpočetního softwaru realizujete své zakázky předtím, než je pošlete na testování nebo do výroby a právě v této etapě dosud ještě velmi často dochází ke skokovému znehodnocení potenciálu, jenž jste do svého návrhu vnesli.
Je poměrně zvláštní, že ačkoliv dnes máme k dispozici velmi funkční a praktické nástroje, díky nimž bychom se již zcela obešli bez „hloupých“ papírových výkresů, v mnoha podnicích se bez nich pořád nedokážeme obejít.
Výhody elektronické dokumentace do detailu rozvádí v aktuálním vydání magazínu CAXMIX Filip Nechvátal ze společnosti Siemens. Tento text určitě stojí za přečtení – ne proto, aby vás o čemkoliv přesvědčoval, prostě jen jako výkop k možné polemice, protože důvody, kvůli kterým mnozí setrvávají u papírových výkresů, nelze překonat mávnutím ruky.
Jak na stejné téma podotýká Marie Lichtle (pro změnu z PTC): „Přechod na digitální dokumentaci znamená mnohem víc, než tvorbu PDF“. Dost možná v tom tkví jádro nepochopení možností a přínosů elektronické dokumentace, je-li za ni považována pouze digitální reprezentace výkresu a nikoliv to, čím opravdu může být – tedy inteligentním zdrojem dat, který kombinuje 2D, 3D a tzv. výrobní informace o produktu, označované obvykle zkratkou PMI.
V internetovém zamyšlení zmíněné autorky zaznívá zajímavá otázka: „Je vaše firma orientována na výrobek, nebo na dokumentaci?“ Na to nechť si každý odpoví sám, dle svých vlastních zkušeností. A budete-li mít chuť, podělte se s námi o ty vaše, například příspěvkem do diskuse, nebo e-mailem na adresu redakce@caxmix.cz.