Při výběru nové velkoformátové tiskárny je zákazníkovi předložena široká plejáda značek, typů i technologií, které mají vesměs jedno společné – špičkovou grafickou kvalitu výtisků. Jelikož tato meta již byla dosažena u všech výrobců, musejí tito hledat jiné způsoby, jak zaujmout. Firma HP na to jde s modelem Designjet T2300 eMFP přes podporu týmové spolupráce.

HP Designjet T2300 eMFP míří zejména do menších
a středně velkých pracovních skupin (foto: HP)

Nový Designjet je první tiskárnou svého druhu, která dokáže komunikovat přes web a jako zařízení pro zpracování výkresů je naprosto soběstačná. Její možnosti jdou tak daleko, že na svém notebooku, do nějž vám emailem dorazil výkres například v DWG formátu, nemusíte mít žádný kompatibilní prohlížeč, CAD systém a dokonce ani ovladač k této tiskárně. Přesto dokážete výkres zobrazit a vytisknout v požadované orientaci i měřítku. Stejně tak může být zdrojem dat flash disk nebo mobilní telefon s USB připojením.

Integrace plug-inu HP Instant Printing
v systému AutoCAD 2011 (foto: HP)

Poslouží k tomu software Instant Printing Utility, který se načítá přímo z tiskárny a prakticky funguje jako jednoduchý prohlížeč mnoha formátů souborů, vybavený ovladačem dané tiskárny. Tímto odpadá velká bariéra bezmoci, kdy sice máte k dispozici data i tiskárnu, ale po ruce není žádný počítač s nainstalovaným ovladačem, který by vám umožnil zpracovat výtisk.

Spouštěcí obrazovka vektorizačního softwaru
Autodesk Raster Design 2011 (foto: Autodesk)

Díky nadstandardní spolupráci firem HP a Autodesk byl vyvinut plug-in, který funkce HP ePrint & Share zpřístupňuje přímo z AutoCADu. Součástí dodávky Designjetu T2300 eMFP je pak i třicetidenní verze speciálního softwaru Autodesk Raster Design, umožňující skenování výkresů a jejich zpětnou vektorizaci.

Barevný dotykový displej tiskárny Designjet T2300 eMFP
a USB konektor pro externí datové nosiče (foto: HP)

Úplnou novinkou je též zcela přepracovaný ovládací panel s barevným dotykovým displejem, vyvolávající dojem, jako by do tiskárny její výrobce zabudoval mírně zvětšený iPhone. Ovládání stroje je s jeho pomocí skutečně jednoduché a většinu úkonů, ať už půjde o tisk, skenování nebo kopírování, zařídíte několika málo doteky prstu na jeho grafické ikony.

Procházení souborů uložených v internetovém úložišti, na integrovaném
pevném disku nebo USB paměti (foto: HP)

Mobilitu návrhových dat zmiňovanou v úvodu článku podtrhuje technologie HP ePrint & Share zprovozněná letos v listopadu. Funguje jako cloudová služba pro všechny zákazníky HP, kterým zpřístupňuje virtuální prostor k ukládání a sdílení elektronických výkresů, jež jsou následně dostupné odkudkoliv a co je hlavní, T2300 eMFP s tímto úložištěm umí přímo spolupracovat.

Designjet T2300 eMFP umožňuje souběžné
provádění tisku a skenování (foto: HP)

Uživatel má možnost naskenovat výkres se zakreslenými připomínkami třeba do PDF nebo JPG formátu, jenž tiskárna uloží do jeho virtuální složky na HP ePrintCenter, odkud bude přístupný dalším spolupracovníkům. Nehledě na to, jak daleko od sebe budou, ti si z tohoto úložiště mohou výkres okamžitě načíst do svojí tiskárny a vytisknout jej, případně použít jako podklad výkresu v CAD systému.

Tiskárna využívá zásobníky inkoustu o objemu 69 ml nebo 130 ml,
matná černá je dodávána též v objemu 300 ml (foto: HP)

Tiskárna využívá šest 130ml zásobníků inkoustu, přičemž zásobník nejpoužívanější matné černé je dodáván též v objemu 300 ml. Výtisk velikosti A1 v náhledové kvalitě, která je však v případě čárové grafiky mnohdy zcela dostačující, zvládne připravit do půl minuty. Maximální rozlišení při fotografickém tisku dosahuje 2400 × 1200 dpi.

Tisková média lze zakládat ručně jako jednotlivé listy, nebo standardně
ve dvou rolích umístěných v zadní části stroje (foto: HP)

Integrovaný skener zvládne pracovat rychlostí 3,8 cm/s v barevném a 11,4 cm/s v černobílém režimu, maximální rozlišení snímače je 600 dpi. K dispozici jsou dvě role papíru s automatickým přepínáním a ořezem nebo ruční zakládání listů.

Model T2300 eMFP je dodáván ve dvou variantách, z nichž ta dražší
již má zabudovánu podporu PostScriptu (foto: HP)

Ve standardní výbavě tiskárna pracuje s formáty TIFF, JPEG, HP-GL/2, HP-RTL, CALS G4 a HP PCL 3 GUI. Postscriptová verze, umožňující mj. skenování výkresů do PDF, je nad to vybavena jazyky Adobe PostScript 3 a Adobe PDF 1.7.

44″ HP Designjet T2300 eMFP je prodávána za ceny od 176 tisíc korun bez DPH,
postscriptová verze je zhruba o 35 tisíc dražší (foto: HP)

(Zdroj: HP, CAXMIX 2/2010)

Write A Comment