Přední světový producent 3D softwaru se zčistajasna vrhnul do výroby 3D tiskáren. Chce tak jít příkladem jejich standardních výrobců a motivovat je k ráznějšímu pokroku v této perspektivní oblasti.
Stolní 3D tiskárna, jejíž existenci Autodesk odhalil v polovině května, nemá žádný oficiální název. Doprovází ji však jméno Spark, označující softwarovou platformu, již Autodesk vyvinul proto, aby pomohl přiblížit všechny ty sny, vize a nadšené řeči o 3D tisku blíž k realitě, která je navzdory veškerému „hypu“ pořád docela skromná.
Jak píše v průvodním zápisku šéf Autodesku Carl Bass: „Dlouhé roky jsem fascinován přísliby 3D tisku a zároveň frustrován jeho realitou; dnes Autodesk zveřejňuje své dva příspěvky k tomuto tématu, abychom pomohli tuto situaci zlepšit.“
Carl Bass je znám jako technický nadšenec, který vedle toho, že řídí několikamiliardovou americkou korporaci má ve svém vlastním domě dílnu vybavenou různými výrobními stroji od NC frézek po 3D tiskárny, na nichž si „hraje“, když mu to čas dovolí. Jeho obdiv ke 3D tisku je patrný několik let a kulminoval již v roce 2012 na tehdejší konferenci Autodesk University v Las Vegas, kde to chvílemi vypadalo, jako by měla být každým okamžikem oznámena akvizice některého z existujících výrobců 3D tiskáren.
Vizionářský krok vpřed
3D tiskárna od Autodesku nejde ve stopách nejrozšířenějších 3D tiskáren dneška a nabízí 3D tisk metodou světelné polymerizace. Laicky řečeno tedy není příbuzná RepRapu ani FDM, nýbrž má mnoho společného například s kontroverzní tiskárnou Form 1. Stejně jako ona používá jako materiál tekutý polymer.
Zvlášť překvapivým rysem této novinky je to, že Autodesk chce podklady pro tuto 3D tiskárnu poskytnout veřejně pro další vývoj a experimentování. Je to tedy do značné míry prostředek k motivaci výrobců hardwaru a možná taky k jejich popohnání k dotažení mnoha dosud vyvíjených 3D tiskáren do podoby spolehlivých komerčních produktů.
Otevřený bude také software Spark, který si takto budou moci volně licencovat výrobci hardwaru nebo materiálů pro 3D tisk. Autodesk slibuje, že tato softwarová platforma nastaví novou úroveň kvality uživatelského ovládání 3D tisku.
Software doprovázející 3D tiskárny je totiž doposud pro mnohé výrobce velkým problémem s množstvím nepřekonaných rezerv. Právě kvalitní aplikace pro přípravu dat je ke 3D tisku zcela klíčová. Spark by tak mohl Autodesku pomoci ovládnout tuto významnou oblast trhu.
Uvedení vlastní 3D tiskárny logicky navazuje na mnoho kroků, které byly její předzvěstí a jež bez ní příliš nezapadaly do kontextu toho, jak firma Autodesk funguje po několik desetiletí. Třeba když koupila komunitní web Instructables.com nebo když se vrhla do vývoje jednoduchých aplikací 123D. To vše dává nyní smysl a pro Autodesk je to nikoliv krok, ale doslova dupnutí směrem k prudce se rozvíjejícímu trhu, na kterém tato značka s velkým A na začátku může zamíchat kartami stejně razantně, jako se to povedlo jinému – jablečnému – áčku na poli mobilních zařízení.
Napsal Jan Homola, fotografii poskytla společnost Autodesk.