[Stručně] Jak byla postavena zřejmě nejslavnější z egyptských pyramid? Jean-Pierre Houdin a společnost Dassault Systèmes představili výsledky výzkumu, který – za využití moderních 3D technologií – ověřuje teorii konstrukce Cheopsovy pyramidy zveřejněnou francouzským architektem v roce 2007.
(Zdroj: Tisková zpráva)
3D technologie podpořily teorii vysvětlující záhadu Cheopsovy pyramidy
Jean-Pierre Houdin a společnost Dassault Systèmes, světový lídr v oblasti 3D řešení, představili výsledky výzkumu, který ověřuje teorii konstrukce Cheopsovy pyramidy zveřejněnou francouzským architektem v roce 2007. Společnost Dassault Systèmes rovněž uzavřela partnerství s Lavalovou universitou, v rámci kterého vznikne vědecký projekt, který by měl tisíciletou záhadu s definitivní platností vyřešit.
Během 3D konference vysílané živě z pařížské La Geody Jean-Pierre Houdin navázal na svou teorii vnitřní rampy a představil pravděpodobnou existenci dvou předpokojů vedoucích do Královské komnaty, stejně jako chodeb, jimiž byl mrtvý nesen v rámci pohřebního rituálu.
V roce 2007 Jean-Pierre Houdin dokázal za pomoci 3D softwarového řešení Dassault Systèmes, které pracuje v reálném čase, vymodelovat, otestovat a následně i ověřit stavební postupy při konstrukci pyramidy. Dospěl přitom k názoru, že pyramidy byly postaveny zevnitř.
Tato teorie zůstává jedinou ucelenou stavební teorií pro Cheopsovu pyramidu. Řeší nejen problém objemu, který vysvětluje vnitřní spirálovitou rampou, po níž byly kameny trnasportovány na vrchol, ale též problém využití síly těžkých žulových trámů. Ty sloužily ke konstrukci královské komnaty díky vyvažujícímu systému použitému na Velké galerii.
Egyptolog Bob Brier objevil v roce 2008 malou místnost v severovýchodním štítu pyramidy, jež odpovídá teorii Jeana-Pierra Houdina. Po tomto objevu se opět naplno rozjel výzkum: Jean-Pierre Houdin a odborníci z Dassault Systèmes pracovali dva roky na tom, aby tuto teorii rozpracovali ve 3D. Byl proto vytvořen neinvazivní terénní ověřovací protokol, který teorii za využití 3D simulací potvrdil.
Lavalova univerzita možná potvrdí teorii o výstavbě Cheopsovy pyramidy
V následujících týdnech profesor Maldague a jeho tým předloží – za podpory společnosti Dassault Systèmes – egyptskému Nejvyššímu úřadu pro starožitnosti návrh výzkumné mise. Profesor Maldague je ředitelem Mivim (Multipolar Infrared Vision), kanadského výzkumného institutu, který se zabývá infračerveným viděním.
Zkoumání infračerveným paprskem, zejména pak technika známá jako termovize, by mohlo badatelům umožnit prohlédnout skrze silné kamenné kvádry a odhalit detaily vnitřní struktury pyramidy. Přítomnost vnitřních ramp by pak definitivně potvrdila teorii Jeana-Pierra Houdina, které odpovídá řada terénních úkazů.
„Postupy, které hodláme použít při zkoumání pyramidy, jsou zcela neinvazivní a nemají žádný dopad na pyramidu a její materiál,” zdůrazňuje Xavier Maldague. „Právě proto je projekt tak zajímavý.”
Podpora egyptologického výzkumu, archeologie a oblasti Gízy
V roce 2010 uzavřela firma Dassault Systèmes smlouvu s Muzeem výtvarných umění v Bostonu a profesorem Peterem der Manuelianem, který je ředitelem egyptologického ústavu Harvardovy univerzity a ředitelem gízských archivů v muzeu. Týmy těchto institucí se společně pokoušejí virtuálně rekonstruovat celou gízskou plošinu za pomoci technologie vyvinuté společností Dassault Systèmes.
Od roku 2009 spolupracují výzkumní pracovníci Dassault Systèmes s badateli z univerzity v anglickém Leedsu. Jejich spolupráce je součástí projektu Džed, který vede Zahi Hawass, generální tajemník Nejvyššího úřadu pro starožitnosti. Kromě finanční podpory poskytované společností Dassault Systèmes oba týmy spolupracují na projektování, simulaci a optimalizaci 3D technologií, které budou použity při výzkumu chodeb vedoucích do Královniny komnaty.
„Vítáme všechny tyto projekty podpořené v rámci našeho programu Vášeň pro inovaci. Je důležité podporovat multidisciplinární setkávání,“ říká Mehdi Tayoubi, ředitel oddělení pro interaktivní strategii ve společnosti Dassault Systèmes. „Je třeba spojit síly. To je jediný způsob, jak dosáhnout ve světě vědy a archeologie pokroku. Svět 3D nám umožní vidět svět jinak a dospět k novým poznatkům, aniž by to mělo fyzický dopad na reálný svět. Teorie Jeana-Pierra Houdina již byla ověřena virtuálně, nyní je na čase ověřit ji reálně.”