Výhod 3D skenování a aditivní výroby využil sochař Adam Krhánek při tvorbě repliky zcizené bronzové sochy legendární lišky Bystroušky, která krášlila oboru Hukvaldy na Frýdecko-Místecku od roku 1962.

Adam Krhánek byl vybrán zástupci Diecéze ostravsko-opavské, aby vymodeloval a vyrobil novou sochu lišky Bystroušky, která byla ukradena v květnu 2015. Bronzové dílo krášlící krajinu v oboře více než půl století se podařilo zrekonstruovat v podobě věrohodné kopie, která posloužila k finálnímu odlití z bronzu.

Krádež původní sochy lišky Bystroušky v oboře Hukvaldy místní ani turisté ještě nestrávili
Krádež původní sochy lišky Bystroušky v oboře Hukvaldy místní obyvatelé ani turisté dosud nestrávili

Model byl složen z jedenácti dílů vytištěných metodou FDM na 3D tiskárně MakerBot. Společnost MCAE Systems poskytla skenovací optické zařízení Atos Compact Scan k rekonstrukci bludného kamene v Hukvaldech, aby na něj model lišky Bystroušky přesně dosedl.

Jelikož jsou na přesnost modelu a věrohodnou kopii kladena velmi přísná kritéria, bylo nutné vytištěný model upravit dokončovacími povrchovými úpravami. Nabízelo se standardní řešení: vytištěný model vytmelit a vybrousit. Adam Krhánek zvolil alternativní řešení – do vyspělé technologie zakomponoval klasickou sochařinu. Z finálního modelu udělal sádrový odlitek a ve slévárně se liška Bystrouška dočkala bronzové podoby.

Slavnostní odhalení nové sochy proběhne 8. dubna 2016 v 10 hodin v oboře Hukvaldy
Slavnostní odhalení nové sochy proběhne 8. dubna 2016 v 10 hodin v oboře Hukvaldy

Opatřením proti krádeži je nové, zesílené ukotvení sochy. Zaměstnanci obory rovnou varují vtipálky a nenechavce před zlými úmysly: nová socha bude vybavena senzory pohybu a bezpečnostními čidly.

Původní bronzovou lišku navrhl sochař Karel Vávra. Měla vyleštěný ocásek, kterého se měl člověk dotknout a přitom si něco přát. Přání se dle legendy splnilo do roka a do dne. Lyrická bajka o lišce Bystroušce – určená původně pro děti – je hlavní postavou stejnojmenné knížky spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka. Málokdo ví, že jméno Bystrouška vzniklo díky publikované textové chybě. Původně se liška jmenovala Bystronožka.

Foto: MCAE Systems

Write A Comment