Pokud byste náhodou nevěděli, co má společného systém GibbsCAM s objevením Ameriky, je to rozmezí pěti set let, které tyto dva okamžiky dělí. Touto dobře zapamatovatelnou „mnemotechnickou pomůckou“ zahájili setkání svých zákazníků pořadatelé konference ze společnosti Technology-support, za níž se na jižní Moravu sjeli z celé republiky 1. června.

Byla to však sebejistá mystifikace, jelikož Bill Gibbs svůj první CAM software, předchůdce úspěšného GibbsCAMu, vyvinul již v roce 1982, tedy „jen“ 490 let poté, co tři Kolumbovy lodě poprvé překonaly Atlantik. GibbsCAM letos, stejně jako systém CimatronE, patřící pod stejného majitele, slaví třicetileté výročí a český Technology-support oslavuje s nimi, protože oba tyto softwary v Česku distribuuje a zajišťuje jejich technickou podporu.

Proběhnuvší konference se nesla v duchu poučení a seznámení s funkcemi, jejichž přínos pro neznalé i po oněch pěti stech letech může znamenat ono příslovečné „objevení Ameriky“. K takovým se řadí například podpora obrábění mnoha dílů současně prostřednictvím vícečetného upnutí. Díky modulu Tombstone TMS nemusíte v GibbsCAMu obrábění každého takového dílu programovat zvlášť, vše lze velmi efektivně automatizovat a náročnou manuální rutinu přenechat počítači.

Setkání v Zaječí přineslo uživatelům CAM softwaru mnoho ponaučení v podobě tipů a triků pro CimatronE a GibbsCAM, a také seznámení s praktickými aplikacemi nezbytných řešení pro podporu obrábění, od té softwarové (Autodesk Inventor), přes NC (Cimco), řídicí systémy (Sinumerik) po technologie, jako je filtrace znečištěného vzduchu (Wemac).

Vrcholem setkání bylo vyhlášení soutěže Nejlepší programátor CNC obráběcích strojů 2012.

Konferenci v Zaječí navštívila zhruba stovka uživatelů prezentovaných CAM systémů.

Vlastimil Staněk, ředitel firmy Technology-support, při přípravě svojí přednášky.

Modul TMS v systému GibbsCAM pro automatizované programování více obrobků najednou.

Write A Comment