Vybíráte renderer pro řešení SketchUp a nevíte si rady? Vyzkoušeli jsme za vás pět dostupných řešení – porovnat je můžete na fotorealistických vizualizacích.
Výsledné vizualizace současných renderovacích řešení pro SketchUp jsou do jisté míry obdobné. Pomyslná cesta k hotové vizualizaci však může být klikatá, jako „pruh na zádech zmije,“ nebo naopak přímá, „jako když střelí.“ Všechny popisované nástroje jsou z našeho pohledu zajímavé, nicméně svou obslužností a možnostmi nastavení se liší. U některých stačí zadat pár příkazů a vizualizace jsou na světě. U jiných je třeba podrobnějších nastavení. Nelze vždy hodnotit, který z přístupů je lepší – oba jsou možné a je na uživateli, který uvítá víc.
Tip: Pro názornost jsou v tomto článku zobrazeny základní výstupy z renderovacích nástrojů, které mohou čtenáři napovědět, který z nástrojů je lepší.
Z dostupných renderovacích nástrojů jsme vyzkoušeli:
- Visualizer,
- V-ray,
- Maxwell Render,
- Kerkythea
- a Raylectron.
Visualizer (Imagination Technologies)
Visualizer je relativně jednoduchý zásuvný modul, který je možné ovládat pomocí několika málo funkcí. Určitou nevýhodou je, že do modelu není možné vkládat světelné prvky. Obdobně zobrazení materiálů ve vizualizaci vychází přímo z materiálů ve SketchUpu, což může být limitující v momentě, kdy je třeba řešit intenzitu lesku a další materiálové charakteristiky. Snad poslední nevýhoda je ta, že renderování složitějších modelů je relativně časově náročné. Pokud však jde o renderování jednoduchých modelů, je tento nástroje poměrně užitečný. Velkou výhodou je rovněž bezplatná licence.
Tip: Visualizer je možné spustit a ovládat přes funkce umístěné v záložce Extensions → Visualizer, případně přímo v samostatném okně, které se zobrazí kliknutím na panel nástrojů Visualizer.
Stažení: getvisualizer.com
Cena: bezplatný
V-Ray (Visual Dynamics LLC)
V-Ray již poskytuje více funkcí, díky kterým je možné dosáhnout vysoké realističnosti výsledné vizualizace.
Tip: K ovládání tohoto pluginu slouží samostatný panel, případně je možné jej ovládat pomocí funkcí v záložce Extensions → V-Ray.
Tento plugin obsahuje funkce:
- editor materiálů,
- editor nastavení,
- samotné spuštění renderu (v různých režimech),
- možnost vložení kopule, nebo roviny,
- import a export meshovacích souborů,
- zadání ohniskové vzdálenosti.
Renderování ve V-Ray pluginu je v porovnání s Visualizerem rychlejší.
V-Ray je k dispozici jako 30denní omezená verze, případně je možné získat licenci pro studijní účely za 140 dolarů. Komerční licenci pořídíte za 800 dolarů.
Stažení: vray.com
Cena: studentská verze 140 dolarů, komerční licence 800 dolarů
Maxwell Render (Next Limit S.L.)
Obdobě jako V-Ray i Maxwell obsahuje řadu funkcí, které umožňují získat poměrně realistickou vizualizaci. Jedná se o funkce:
- spuštění renderování,
- import nastavení,
- nastavení scény,
- nastavení materiálů,
- práce s ohniskovou vzdáleností,
- možnosti práce s efektem trávy.
Tip: K ovládání tohoto pluginu slouží samostatný panel, případně je jej možné ovládat pomocí funkcí v záložce Extensions (Plugins) → Maxwell.
Renderování v Maxwellu je jen o něco málo pomalejší než ve V-Ray.
Maxwell je dostupný bezplatně (omezená doba platnosti) nebo v komerční verzi za 395 eur.
Stažení: maxwellrender.com
Cena: bezplatný (omezená doba), komerční verze 395 eur
Kerkythea (Solid Iris Technologies)
Kerkythea je samostatný program, do kterého je třeba ze SketchUpu model (scénu) importovat. K exportu modelu ze SketchUpu slouží funkce v záložce Extension → Kerkythea Exporter. Podporované formáty jsou KZX, XML, 3DS, OBJ a SIA.
Kerkythea tedy není klasický zásuvný modul, nicméně kombinace modulu ve SketchUpu a samostatného programu pro tvorbu vizualizace. Tento program disponuje již relativně velkým rozsahem funkcí, vč. postprocessingu. Rychlost renderování je průměrná.
Stažení: kerkythea.net
Cena: bezplatný
Raylectron (SoftByte Labs Inc.)
Raylectron je poslední renderovací nástroj, který si představíme. K ovládání slouží samostatný panel nástrojů umístěný ve SketchUpu, díky kterému je možné model vyexportovat (formát ROF). Vyexportovaný soubor je otevřen s samostatném okně programu. V okně jsou k dispozici nastavení:
- renderování,
- post processingu,
- nastavení světel, slunce a oblohy,
- mlhy,
- prostředí,
- pozadí,
- kamery,
- speciálních efektů,
- animace
- a matriálu.
Rychlost renderování vizualizace zhruba odpovídá nástroji Maxwell.
Raylecton je k dispozici v demo verzi, kde je omezeno maximální rozlišení vizualizace a další funkce. Plná verze stojí 100 dolarů.
Stažení: raylectron.com
Cena: bezplatný (omezení výstupních obrázků), komerční verze 100 dolarů
Výčet všech dostupných modulů pro renderování by přesáhl rozsah příspěvku. Přehled všech modulů pro fotorealistické vizualizace pro řešení SketchUp naleznete na stránce Extension Warehouse.