Říká se, že v jednoduchosti je krása. O nových velkoformátových tiskárnách HP Designjet T920 a T1500 to platí bezezbytku. Nejrychlejší zařízení ve své třídě zdobí velmi prostý a přitom nesmírně funkční design.

Čerstvá novinka, kterou HP odhalila počátkem června, vznikala s přispěním výstupu z workshopu, jehož se účastnili uživatelé velkoformátových tiskáren. Jejich úkolem bylo zapřemýšlet o tom, jak by měla vypadat tiskárna podle jejich představ a potřeb. Jelikož šlo vesměs o designéry, nebo architekty, neměli problém realizovat své vize, takže na místě z lepenky sestavili několik maket tiskáren s prvky a tvary, jaké podle nich v současné nabídce chybí.

Jaký je výsledek? Přesně v tom duchu, že účel světí prostředky. Uživatelé si řekli o rozměrově kompaktní zařízení s čistými a jednoduchými tvary, stroj, jehož ovládání je tak snadné, že nad ním nemusíte příliš přemýšlet. Čistě funkční design umožňuje revidovat výtisky položené na tiskárně stejně pohodlně, jako na stole a pokud jde o ergonomii, zcela změněno bylo zakládání rolí papíru, které nyní zvládnete přímo zepředu, třeba i v sedě.

HP Designjet T920 a T1500 představují ve svém pojetí zcela novou produktovou linii velkoformátových tiskáren pro tisk technické dokumentace nebo vizualizací. Excelují nejen v uživatelském komfortu, ale také rychlostí tisku, která z nich má činit nejrychlejší stroje v dané kategorii na trhu, když výkres formátu A1 dokážou vyprodukovat už za 21 sekund.

Tiskárna, která komunikuje

Veškeré ovládání se realizuje na kompaktním barevném dotykovém displeji s integrovaným USB portem pro načítání dat například z „flešky“. Obě šestatřicetipalcové tiskárny jsou navíc schopny komunikovat on-line díky napojení do cloudové infrastruktury HP ePrint & Share.

Tato služba, poskytovaná majitelům tiskáren HP Designjet bezplatně, umožňuje sdílet, prohlížet a tisknout dokumenty prostřednictvím webu. Tiskárnu tak můžete svým způsobem ovládat také přes svůj iPhone, iPad nebo z telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Data určená k okamžitému tisku můžete do tiskárny poslat i přes e-mail na její dedikovanou adresu. Za zmínku stojí též možnost využít mobilní aplikace Aurasma, která vám pomůže v případě, že si na tiskárně nevíte s něčím rady.

Jednoduše pak použijete svůj mobilní telefon připojený k internetu tak, že příslušnou část tiskárny zachytíte v záběru jeho kamery. Software pro automatické rozpoznávání obrazu bleskově rozliší, o co se jedná a nabídne vám webovou nápovědu v podobě instruktážního videa, s jehož pomocí můžete potíže vyřešit.

Návrat ke kořenům

Uvedení těchto novinek je pro HP významným milníkem v designu jejích LFP zařízení. HP Designjet T920 a T1500 můžeme považovat za platformu budoucnosti, která bude velmi pravděpodobně rozšířena o skener a další doplňky obvyklé u velkoformátových a MFP přístrojů. Představení nových modelů pro Evropu se odehrávalo v ateliéru v centru Varšavy, kde byla nejprve předvedena dřevěná maketa vzniklá na základě již zmíněného tvůrčího workshopu. Vezmeme-li v potaz, že velkoformátový tisk se po kvalitativní stránce v posledních letech už nijak zásadně nevyvíjí a veškerý pokrok se z pohledu spotřebitele odehrává v nepatrných nuancích, je rozhodnutí HP zabývat se nyní především ergonomií a konektivitou rozumným krokem, kterým opět vybočí z řady velkoformátových tiskáren, jejichž klíčové schopnosti jsou napříč spektrem různých značek již víceméně srovnatelné. Benefity plynoucí z právě objevené tvarové jednoduchosti a zcela účelového designu přitom vyvolávají otázku – proč to tak nemohlo být už dávno?

caxmix-tiskarna-hp-designjet-T1500

(Článek původně vyšel v časopisu Konstruktér 2/2013, který si můžete vedle tištěné verze koupit také v digitální podobě.)

 

Write A Comment