Replika zbraně, postavička nebo helma oblíbeného akčního hrdiny. To jsou nejčastěji vyhledávané a tištěné modely prostřednictvím cenově dostupné FDM technologie. Pokud požadujete model s věrohodnými barvami, musíte zvolit správný technologický postup – tzv. postprocessing. Návod, jak postupovat, připravil tým Josefa Průši.
Aditivní technologie, kterou klasifikuje norma ISO/ASTM 52900:2015 Assitive Manufacturing – General Principles – Terminology, se rozděluje do 7 výrobních procesů. Bez ohledu na princip vzniku vytištěných modelů se obecně technologie 3D tisku dělí na 3 procesy:
- Preprocessing – volba materiálu s ohledem na technologii aditivní výroby,
- Processing – příprava a realizace 3D tisku (volba tiskových parametrů),
- Postprocessing – broušení, obrábění, kytování, barvení, lakování atd.
Nejméně nákladná, a proto i nejvíce rozšířená, je technologie FDM. Cenově dostupné jsou 3D tiskárny, materiály a tzv. postprocessing, který zvládnete i s malou mírou zkušeností u vás doma. Stačí si pořídit základní vybavení: vteřinové lepidlo, výztuhy, karosářský kyt, smirkové papíry, plnič ve spreji, základovou barvu a barvy pro realistické stínování. Pokud chcete docílit zajímavých barevných efektů a odstínů, vystačíte si se stříkací pistolkou air brush, která stojí pár set korun.
Jak přesně postupovat, se dozvíte na stránkách Josefa Průši v zajímavém článku Postprocessing 3D výtisků krok za krokem, ve kterém David Schwarz popisuje technologický postup broušení, kytování, barvení do plniče, nanášení základové barvy a barvení modelů. Návod doplňují praktické tipy pro zanechání obouchaného efektu (chipping), vytvoření hloubky modelu (washování) a zvýraznění veškerých hran (drybrushing).
Galerie vytištěných modelů po 3D tisku technologií FDM a postprocessingu:
Zdroj a fotografie: josefprusa.cz, David Schwarz