Ještě před pár lety byla představa, že budeme pracovat se 3D grafikou v internetovém prohlížeči imaginární. Dnes je to realita.
Firma Autodesk na konci června veřejně zpřístupnila svůj cloudový 3D CAD systém pro strojírenské navrhování Autodesk Fusion 360. Pro uživatele to znamená především tu změnu, že na svůj počítač už neinstalují kompletní CAD aplikaci, ale pouze miniaturní program, který slouží ke komunikaci s cloudovým systémem.
Instalace Fusion 360 je otázkou několika málo kliknutí, při kterých musíte odsouhlasit podmínky používání (na ně se podíváme ještě v samostatném příspěvku) a můžete nebo nemusíte odsouhlasit to, aby Autodesk vyhodnocoval vaši činnost v tomto softwaru, snad za účelem jeho zlepšování.
Po spuštění Autodesk Fusion 360 se musíte přihlásit ke svému on-line účtu u Autodesku. Pokud jej ještě nemáte, můžete si ho velmi rychle a zdarma vytvořit. První spuštění programu trvalo přes tři minuty, druhé a další spuštění je již o poznání rychlejší a vejde se obvykle do deseti sekund.
Samotná aplikace sestává ze dvou hlavních částí. Tou první je rozhraní jakési sociální sítě, ve které můžete pracovat samostatně, nebo se svými kolegy. K dispozici jsou vám veskrze intuitivní nástroje pro procházení souborů, prohlížení jejich obsahu, pro kontrolu verzí, pro komunikaci a pro vyhledávání. Druhou a klíčovou částí je samotný 3D CAD, který se spouští v samostatné „záložce“.
Zde se sluší zmínit, že Fusion 360 není provozován přímo v internetovém prohlížeči, ale ve svém vlastním okně, které je vybaveno prvky prohlížeče a jak již bylo zmíněno, pracuje se záložkami, mezi nimiž můžete přecházet. Lze tak tedy souběžně konstruovat a přitom komunikovat ve vedlejší záložce s kolegy apod.
Jelikož se jedná o on-line aplikaci, která závisí na internetovém připojení, zajímá nás samozřejmě rychlost její odezvy. Zde docházíme k určitému paradoxu – zatímco totiž prostředí 3D CADu funguje zcela hladce a velice rychle, v rozhraní pro komunikaci, revize návrhů a jejich procházení, je zjevná latence a každý krok „chvilku“ trvá. Stejně tak otevření modelu zabere v závislosti na jeho velikosti nějaký čas, ovšem to je normální i v desktopovém softwaru.
Prostředí 3D modeláře se vzdáleně podobá tomu v softwaru Catia, respektive je skoro stejné, jako v desktopové aplikaci Autodesk Fusion, doplňku pro přímé modelování, který určitě znají uživatelé softwaru Autodesk Inventor. Pod horní nabídkou nástrojů tak v levé části najdete „strom historie“ propojující jednotlivé položky zobrazeného modelu, dole prvky pro nastavení zobrazení a navigaci v modelu, vpravo nahoře potom ovládací „kostku“ ViewCube známou z ostatních 3D aplikací Autodesku.
Nabídka nástrojů se prozatím omezuje zejména na tvorbu a editace 3D modelu. Je však známo, že Autodesk připravuje mnohé další nástroje pro cloudovou platformu, jež budou do Fusion 360 zavedeny v budoucnu, včetně například CAM funkcí, podpory simulací atd.
Zajímavou schopností Autodesk Fusion 360 je automatické ukládání zpracovávaných dat, o něž byste tedy teoreticky neměli přijít ani při pádu vlastního počítače. Vaše data budou mimochodem uložena vždy, když do modelu zasáhnete – tehdy se z něj vytvoří příslušná varianta, takže se můžete kdykoliv vrátit k některému z předešlých stavů rozpracovanosti. Vytvořené modely můžete zálohovat také na svém lokálním počítači. Data lze exportovat do mnoha formátů, včetně DWG, DXF, STL, STEP, formátu aplikace Inventor 2014 nebo dalších.
Z podstaty on-line prostředí vyplývají další funkce, které v desktopové verzi CAD systému logicky nemáte. Autodesk Fusion 360 je tak zvýhodněn například při sdílení návrhů, ke kterým můžete přiřazovat například diskusní fóra, ankety, instruktážní videa, anebo je poskytnout do blogu, či prezentace.
Autodesk Fusion 360 můžete začít používat okamžitě. Najdete jej na webu http://www.autodesk.com/products/fusion-360/free-trial. S cloudovým 3D CADem se můžete devadesát dnů seznamovat zdarma. Komerční využívání aplikace by vás pak vyšlo na 25 dolarů za uživatele měsíčně (vyžadována je však roční platba). Česká cena bude pravděpodobně o něco vyšší.
12 Comments
Pingback: Pro Inventor, Revit, 3ds Max a Mayu už nepotřebujete výkonný počítač, spustíte je přes internet » CAXMIX.cz