Americké město hříchu včera ubytovalo několik tisícovek nadšenců do CAD technologií, protože v něm 3. prosince začala největší konference svého druhu, Autodesk University 2013.
Ačkoliv se jí letos naše redakce neúčastní osobně v Las Vegas, dovolím si alespoň zprostředkovaně vyjádřit hlavní dojmy z prvního dne konference, získané během veletrhu EuroMold ve Frankfurtu díky živému on-line přenosu.
Očekávaný úvodní proslov, kterého se zhostil Jeff Kowalski, jenž v Autodesku šéfuje vývoji nových technologií, se celkově nesl v duchu snahy přimět návštěvníky konference ke změně postojů ke cloudu. Ten je v Autodesku v čele veškerého vývoje, ale jeho větší rozmach naráží na myšlenkové nastavení uživatelů, z nichž většina ke cloudu dosud jeví slušně řečeno konzervativní odstup.
Kowalski říká, že dnešní doba nás nutí neustále se učit něčemu novému a přehodnocovat vědomosti, které jsme získali dříve. Že pokud jsme kdysi byli zvyklí řešit plány v pětiletkách, dnes jsou i tři roky sakramentsky málo. Anebo že mladí lidé hodnotí délku generace na šest let – taková je doba po které se mezi dětmi a dospívajícími začínají projevovat generační změny v přístupu k okolnímu světu.
Dozvídáme se, že profesionálové, kteří na trh dodávají svoje produkty, by měli být na tuto novou situaci připraveni. Schopni využívat potenciálu takzvaně otevřených inovací, sociálního produktového vývoje, crowdsourcingu a dalších principů, které jsou tradičnímu průmyslu na hony vzdáleny už jen pro ty těžko srozumitelné slovní novotvary, jimiž se označují.
Vzletné fráze v sobě samozřejmě nesou spoustu pravdy a dokládají to ukázkové příklady, jako třeba ten z firmy Procter and Gamble, u níž jsou údajně až v polovině všech produktů obsaženy inovace získané ve spolupráci se zákazníky.
„Otevřené inovace“ jsou již dokonce předmětem služeb profesionálních firem, které se na tuto oblast zaměřují a pokud jim svěříte svůj tajný plán na výrobek, jenž byste chtěli uvést na trh, mohou pomoci silou stovek tisíc talentovaných mozků v jeho rozvoji (skeptického našince hned napadá, kolik z těch moudrých hlav se shodou okolností vyskytuje v Číně a zvládne to výrobit dřív než vy…).
To podstatné, co zaznívá spíše mezi řádky, zní jasně – Autodesk má již dnes ty správné nástroje, které vám umožní odpoutat se a využít síly sociálních platforem, komunitních vědomostí a neomezené výpočetní síly vzdálených serverů. Jestli je někde problém, je to ve vaší hlavě a je nyní na vás, abyste si v ní toto proroctví srovnali.
Více přineseme v dalších článcích. Nicméně kmenové čtenáře našeho webu zaujme především novinka v podobě premiéry prvního cloudového CAM softwaru Autodesk CAM 360.
2 Comments
Pingback: Autodesk představil první cloudový CAM software na světě – Autodesk CAM 360 » CAXMIX.cz
Pingback: Nový CAM software od Autodesku vyjde na pár korun a zahájí cenovou válku » CAXMIX.cz